Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 19 December 2012

„Nibelungi II” w ramach cyklu filmowego "Kino nieme: sagi, mity, legendy" Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

CSNE jest jednym ze współorganizatorów cyklu filmów pt. "Kino nieme: sagi, mity legendy". Projekcje odbywają  cyklicznie od listopada 2012r. do lutego 2013r. w każdy trzeci czwartek miesiąca w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

 

20 grudnia o godz. 20.00 każdy zainteresowny będzie mógł zobaczyć kolejną odsłonę  monumentalnego filmu  Nibelungi -  Nibelungi II: Zemsta Krymhildy.


Nibelungi to  film oparty został na kanwie średniowiecznego eposu bohaterskiego Pieśń o Nibelungach. Pierwsza część traktuje o dziejach niezwyciężonego Zygfryda, który wyprawia się do Wormacji, by zdobyć rękę siostry króla Gunthera – Krymhildy. Król stawia warunek – Zygfryd ma mu pomóc w poślubieniu niedostępnej Brunhildy, władczyni mitycznej Islandii, co w ostateczności okaże się zgubne… Druga część opowiada o zemście Krymhildy, która wychodzi za mąż za króla Hunów Etzela, by dzięki temu odegrać się na Burgundach…

 

Film Langa w momencie premiery był najdroższą produkcją niemiecką, która ugruntowała sławę reżysera. Status superprodukcji w połączeniu z nowatorską na tamtejsze czasy techniką trikową ukazały wyjątkowość filmowego medium na tle inscenizacji teatralnych i operowych. Przez wiele tygodni film był hitem europejskich metropolii, czemu towarzyszyły euforyczne recenzje prasowe.
 

Prezentowana wersja powstała na bazie materiałów filmowych odnalezionych w archiwach niemieckich, austriackich, brytyjskich, włoskich, hiszpańskich, rosyjskich. Przywrócono jej oryginalny koloryt oraz zilustrowano partyturą Gottfrieda Huppertza (także twórcy muzyki do Metropolis) z 1924 roku. Jej premiera odbyła się w 2010 roku w berlińskiej Deutsche Oper.

 

Pobierz program  cyklu filmowego w formacie pdf


Read 17916 times Last modified on Thursday, 21 March 2013 13:22