Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 31 March 2011

Pierwsze filmy o Stauffenbergu. Spotkanie z dr Konradem Klejsą. Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 W czwartek 7 kwietnia br. o godz. 16.15 Centrum Willy'ego Brandta,

bardzo serdecznie zaprasza na spotkanie z dr Konradem Klejsą.

 

Der 2. Juli

Der 2. Juli


Przedmiotem wykładu będą dwa filmy fabularne nakręcone w RFN w jedenastą rocznicę zamachu na Adolfa Hitlera:

„Der 20. Juli” (reż. Falk Harnack, prod. CCC-Film, w roli głównej – Wolfgang Preiss) oraz

„Es geschah am 20. Juli“ (reż. Georg W. Pabst, prod. Ariston-Film/Arca-Filmproduktion, z Bernhardem Wickim jako Stauffenbergiem).

 

W niemieckiej pamięci kulturowej o II Wojnie Światowej ważne miejsce zajmują tzw. Widerstandsnarrative – narracje o antyhitlerowskim ruchu oporu. Ich centrum stanowi nieudany zamach na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku, dokonany w Wilczym Szańcu przez pułkownika Clausa von Stauffenberga, ówczesnego szefa sztabu armii rezerwowej, która po śmierci Fuehrera miała – w ramach „planu Walkiria” – pomóc w przejęciu władzy nad Rzeszą przez tymczasowy rząd, zamierzający podjąć negocjacje z aliantami.

 

Pojawienie się na ekranach kin w tym samym czasie dwóch filmów o niemal identycznej fabule jest zjawiskiem rzadkim – nic więc dziwnego, że przykuło ono uwagę ówczesnej prasy. Przedstawione zostaną konteksty produkcyjne, które warunkowały powstanie obu filmów, począwszy od etapu preprodukcji, aż po dopuszczenie do dystrybucji. Analizie poddane zostaną także strategie reprezentacji wojny i ruchu oporu, w szczególności te aspekty obu filmów, które można potraktować jako „miejsca pęknięć” dyskursu, mimowolnie odsłaniającego swój ideologiczny (polityczny) charakter.

Es geschah am 20. Juli

Es geschah am 20. Juli

Konrad Klejsa. Fot. Tadeusz Późniak

Dr Konrad Klejsa (1977) – adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego; w latach 2007-2009 DAAD-Gastprofessor na Uniwersytecie w Tybindze. Wykłada historię kina europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki niemieckiej. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2005), tygodnika „Polityka” (2007) i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2009). Współredaktor kilku prac zbiorowych („Kino polskie: reinterpretacje. Historia – ideologia – polityka” – z E. Nurczyńską-Fidelską; „Deutschland und Polen: Filmische Grenzen und Nachbarschaften” – z S. Schahadat). Jego książka „Filmowe oblicza kontestacji” otrzymała w 2008 roku Nagrodę im. B. Michałka dla najlepszej książki roku o tematyce filmowej.Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia 2011r. (czwartek), w sali im. Lutza (nr 13) w CSNE o godz. 16.15

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Read 21641 times Last modified on Thursday, 31 March 2011 09:31