Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Friday, 12 March 2010

Historia kina niemieckiego_"Blaszany bębenek" Volkera Schlöndorffa Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Zapraszamy na spotkanie dyskusyjno – filmowe wokół filmu „Blaszany bębenek” Volkera  Schlöndorffa. Spotkanie odbędzie się w Sali prof. Lutza (nr 13) w CSNE, w środę, 17.03.2010 r. o godz. 18.00. 
 
 
Plakat  
 
 
 
 
 
 
Blaszany bębenek Volkera Schlöndorffa (1979). Film oparty na powieści Günthera Grassa pod tym samym tytułem (1959), stanowi symboliczne zwieńczenie Nowego Kina Niemieckiego. Uhonorowany został wieloma nagrodami, w tym Złotą Palmą w Cannes i Oscarem.
 
 
W prowadzonym przez siebie dzienniku pod datą 23 kwietnia 1977 roku Schlöndorff napisał: „Dzisiaj po raz pierwszy przeczytałem Blaszany bębenek, oczywiście nie jednego dnia. (…) Próbowałem wyobrazić sobie Blaszany bębenek jako film, mogłoby to być coś jak szczególnego rodzaju malowanie fresku, dzieje świata przeżyte niejako od dołu: wielkie, spektakularne obrazy, połączone osobą malutkiego Oskara. Nazwano go wytworem dwudziestego stulecia. Dla mnie miał dwie typowe dla tych czasów cechy: odmowę i protest. Do tego stopnia odmawia uczestnictwa w świecie, że już nawet nie rośnie. Przyrost zero. A protestuje tak głośno, że od jego głosu pęka szkło. (…) W którymś momencie wyobrażam sobie scenę z kąpieliska (mały Oskar z Marią), co przypomina mi Schlangenbad, tam też było takie kąpielisko z drewnianymi kabinami do przebierania się, w ścianach dziurki do podglądania, kostiumy kąpielowe z tamtych czasów. To właśnie z powodu tych obrazów w końcu się zgadzam, nie mając jeszcze żadnej konkretnej wizji”.
 
 
 
Zwiastun filmu:
 
 
 
 
 
  
Spotkanie połączone z projekcją, będzie okazją do dyskusji o filmie i procesie jego tworzenia, związkach pomiędzy filmem a literaturą, znajomości Schlöndorffa i Grassa. Spotkanie prowadzi dr Andrzej Dębski. 
Wstęp wolny. 
 
Read 23577 times Last modified on Thursday, 02 December 2010 09:38