Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 22 July 2009

"Historia kina we Wrocławiu w latach 1896 - 1918"_monografia Andrzeja Dębskiego

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

W serii wydawniczej Monografie CSNE nakładem Wydawnictwa UWr. ukazała się monografia Andrzeja Dębskiego "Historia kina we Wrocławiu w latach 1896 - 1918".
Książka Andrzeja Dębskiego pt. Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918 to monografia kinowej metropolii w czasach, kiedy film i kino dopiero kształtowały swoje oblicze. Pod względem świadomości metodologicznej wspiera się na najnowszych ustaleniach tzw. New Film History, a to oznacza, że w maksymalnym stopniu syci się wiedzą na temat wszelakich kontekstów okalających ścisłe życie filmowe. Analizy autora uwzględniają rozwój architektury budynków kinowych, „przełom medialny” rozumiany jako przejście od programów opartych na filmach krótkometrażowych do projekcji długometrażowych, rodzący się fenomen gwiazd filmowych, odbiór społeczny kina, prowadzoną względem niego politykę władz miejskich, socjologię widza tamtej epoki, napięcia między kinem a teatrem, rolę kina w procesie emancypacji kobiet, jego funkcję w okresie wojny, znaczenie filmów lokalnych w życiu miejskiej społeczności. Kino jest ukazane jako nowa forma rozrywki popularnej wśród wrocławian i zarazem istotny czynnik, a właściwie wyznacznik rodzącej się kultury masowej. Wrocław jest przy tym soczewką, poprzez którą ukazane jest rosnące znaczenie kina w życiu kulturalnym metropolii środkowo-europejskiej u progu XX wieku.

 

 

 

 

 

Książka Andrzeja Dębskiego stanowi poważne osiągnięcie badawcze […].

z recenzji prof. dr hab. Teresy Kulak

 

 

Monografia dr. Andrzeja Dębskiego […]  jest pracą niezwykle wartościową poznawczo, fascynującą i ze wszech miar oryginalną.

z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Gwoździa

 

Read 28348 times Last modified on Friday, 26 November 2010 12:25