Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Tuesday, 18 December 2012

Prezentacja książki Rüdigera von Fritscha Featured

Written by  alicja
Rate this item
(0 votes)

ffritsch gg 100Ponad trzy lata temu za Odrą  czytelnicy mogli  już sięgnąć po pozycję: „Die Sache mit Tom – eine Flucht in Deutschland”. Książka niemieckiego dyplomaty, który obecnie jest ambasadorem Niemiec w Polsce, a chwilę wcześniej kierował wydziałem gospodarki i rozwoju Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN sprzedawała się niczym świeże bułeczki.

 

Przedstawiona została w niej historia ucieczki tytułowego Toma i jego dwóch przyjaciół - Maximiliana i Bernda z NRD do RFN w latach 70-tych, którą dokładnie zaplanował Rüdiger von Fritsch wraz z swoim bratem Burkhardem.

 

To niesamowite, jak podkreśla wielu, że człowiek piastujący tak wysokie stanowiska przyznaje się otwarcie do fałszowania paszportów, opowiada dokładnie o szczegółach swojego planu….

 

Książka ta przypomina przede wszystkim „o odwadze w dramatycznych czasach podziału Europy i Niemiec […] w czasach, w których otwarcie strzelano do ludzi chcących chociaż raz przejść ze strony wschodniej na zachodnią”; opowiada „o odwadze młodych ludzi, którzy byli gotowi poświęcić swoją wolność dla innych, by im także umożliwić życie w wolności” pisze w słowie wstępnym Hans-Dietrich Genscher – minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec w latach 1974-1992.

Choć nie  dotyczy ona spraw polskich czy stosunków polsko-niemieckich, to odkrywa ona ułamek historii, które „rozgrywały się w złowieszczym cieniu muru berlińskiego i najeżonej umocnieniami granicy niemiecko-niemieckiej” (z posłowia autorstwa prof. Krzysztofa Ruchniewicza). Ujawnia nieznany nam często obraz Niemca.

 

Książka von Fritscha pod tytułem: "Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec" ukaza się w naszym kraju pod koniec tego roku się dzięki Oficynie Wydawniczej Atut oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta. Jej prezentacja miała miejsce 6 grudnia w Warszawie oraz 12 grudnia we Wrocławiu. Poniższe zdjęcia pochodzą ze spotkania z autorem, które miało miejsce w jednej z sal wrocławskiego Ratusza.

 

 

"Get the Flash Player" "to see this gallery."

 

 

 

 

 

Read 20147 times Last modified on Friday, 21 June 2013 09:40