Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Sunday, 11 November 2012

„Genialna rekonstrukcja historii przemocy w ZSRR” (Karl Schlögel). Spotkanie autorskie z prof. Jörgiem Baberowskim Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)


W poniedziałek, 19. listopada b.r., o godz. 17.00, sala im. Lutza (nr 13, 1 piętro) Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich zaprasza na promocję książki prof. Jörga Baberowskiego (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie) pt.: „Verbrannte Erde. Stalins Herrschaft der Gewalt / Spalona ziemia. Stalinowska władza przemocy” (Monachium 2012) z udziałem Autora.

Opublikowanie wiosną b. r. „Spalonej ziemi” Jörga Baberowskiego, kierownika katedry Europy Wschodniej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, było w Niemczech dużym wydarzeniem naukowym. Książka świetnie wpisywała się w debatę o zbrodniach komunistycznych w ZSRR i Europie Środkowo-Wschodniej. „Ta obszerna praca - pisał jeden najwybitniejszych z niemieckich historyków Europy Wschodniej, prof. Karl Schlögel - jest wyzwaniem - także dla tych, którzy czują w kościach szok po lekturze Sołżenicyna i Szałamowa [...]. Genialna rekonstrukcja historii przemocy w ZSRR ”.  

 

W centrum swej książki Baberowski umieścił problem przemocy. Bolszewicy dążyli do stworzenia nowego społeczeństwa i marzyli o wykreowaniu nowego typu ludzi. Autor stawia pytanie, czy są to przesłanki wystarczające, by wskazując na projekt modernizacyjny bolszewików, wyjaśnić wszelką przemoc czasów stalinowskich, jak obozy Gułagu, masowe deportacje, Wielki Głód, egzekucje okresu Wielkiej Czystki. Autor pyta, czy stalinowski terror był koniecznym skutkiem komunistycznej ideologii? Projekt bolszewicki, taką stawia tezę, dawał usprawiedliwienie dla masowych morderstw, ale ich nie warunkował. Winnym rozpętania terroru był Stalin, który marzenie o nowym typie ludzi był gotów spełnić za cenę morza krwi. Był on autorem i sprawcą terroru, który zakończył się dopiero wraz z jego śmiercią. Stworzył porządek ufundowany na nieufności i strachu, w którym każdy mógł stać się w każdym czasie ofiarą. Takie metody polityczne pozostawiały w duszy ludzi właśnie tytułową „spaloną ziemię”. Tytuły poszczególnych rozdziałów mają charakter programu: „Czym był stalinizm?”, „Imperialne marzenia o przemocy”, „Podporządkowanie”. „Dyktatura strachu”, „Wojny” i in.

 

Prof. Baberowski znany jest u nas z publikacji po polsku książki „Czerwony terror” (Warszawa: PWN, 2009). 

 

Wstęp wolny, tłumaczenie konsekutywne.

 

Read 24802 times Last modified on Sunday, 11 November 2012 16:22