Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 24 October 2012

Spotkanie z autorkami książek serii „Niemcy – Media – Kultura” Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorkami książek serii „Niemcy – Media – Kultura”: dr Ewą Fiuk, dr Kaliną Kupczyńską i dr Magdaleną Saryusz-Wolską, które odbędzie się w piątek 19 października o godz. 18.00 w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Strażnicza 1-3 w sali 13. Poprowadzi je prof. Andrzej Gwóźdź.

 

 
 

Informujemy również, że powyższe wydarzenie towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej „Uwarunkowania i kluczowe cezury polsko-niemieckiego transferu kulturowego w XIX i XX wieku”.

 Ewa Fiuk

Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków

Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2012

 

"Praca ukazuje przemiany, jakie dokonały się w kinematografii po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Autorka charakteryzuje główne nurty i tendencje filmu niemieckiego w kontekście przemian społecznych, politycznych i obyczajowych po upadku muru berlińskiego, starając się wyjaśnić procesy, wokół których narosło w Polsce wiele nieporozumień. Z jednej strony monografia jest więc przyczynkiem do (re)interpretacji tych spośród filmów, które docierają na nasze ekrany, z drugiej zaś krokiem w stronę popularyzacji utworów i reżyserów u nas nieznanych, choć niewątpliwie zasługujących na uwagę.

 

Książka dotyczy filmów nowych i najnowszych, nad którymi dyskusje recenzentów i publicystów w większości jeszcze nie ucichły. Dlatego punktem odniesienia nie jest tu proces historycznofilmowy, ale realia społeczno-kulturowe i polityczne, w obrębie których te filmy cyrkulują. W żadnym wypadku jednak nie chodzi tylko o uporządkowanie repertuar kina niemieckiego ostatniej dekady XX i pierwszej dekady XXI wieku, lecz przede wszystkim o wykorzystanie klucza epokowego – symbolicznego „przełomu wieków” – do diagnozy kultury zjednoczonych Niemiec lat wczesnych w całym bogactwie jej przejawów."

Prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź

 

Ewa Fiuk jest filmoznawczynią i germanistką, autorką wielu analiz z zakresu współczesnego kina niemieckiego (m.in. twórczości Fatiha Akina, Toma Tykwera, Wima Wendersa). Publikowała w tomach zbiorowych, czasopismach naukowych oraz na portalach internetowych. Zajmuje się również popularyzacją kultury filmowej, organizując cykliczny ogólnopolski przegląd filmowy „Obrazy historii”. Interesują ją związki filmu z innymi sztukami, filozofią, antropologią i polityką. Obecnie zajmuje się badaniami porównawczymi nad kinem polskim i niemieckim po 1989 roku.Przestrzenie intermedialności. Adaptacje literatury niemieckojęzycznej
Red. Kalina Kupczyńska i Magdalena Saryusz-Wolska

Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2012

 

"Autorzy książki, wśród których znajdują się badacze zarówno polscy, jak i zagraniczni, omawiają adaptacje literatury krajów niemieckojęzycznych jako fenomen usytuowany między kulturami oraz mediami. Wybór adaptowanych utworów literackich uwzględnia dorobek kultur i państw niemieckiego obszaru językowego od początku XIX wieku do czasów współczesnych, natomiast zrealizowane na podstawie tych dzieł filmy reprezentują kinematografie tak różne, jak niemiecka czy chińska.

 

Tom pod redakcją łódzkich badaczek stanowi udaną próbę symbiozy filmoznawstwa i niemcoznawstwa w perspektywie badań interkulturowych. Spotykają się w nim autorzy różnych środowisk i pokoleń, co gwarantuje konfrontację odmiennych szkół i tradycji badawczych, owocując różnorodnością stylów i strategii analityczno-interpretacyjnych."

Prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź

 

Kalina Kupczyńska jest adiunktem w Katedrze Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii na Uniwersytecie Łódzkim. Stypendystka DAAD oraz programu im. Franza Werfla. Autorka książki „Vergeblicher Versuch das Fliegen zu erlernen“. Manifeste des Wiener Aktionismus (Würzburg 2012), licznych publikacji na temat niemieckiej i austriackiej awangardy, intermedialności we współczesnej literaturze niemieckojęzycznej oraz literatury eksperymentalnej i graficznej.
 

Magdalena Saryusz-Wolska jest adiunktem w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej na Uniwersytecie Łódzkim, ekspertem w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Stypendystka m.in. Zeit-Stiftung oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Autorka monografii Berlin: filmowy obraz miasta (Kraków 2007), Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach (Warszawa 2011), redaktorka antologii Pamięć zbiorowa i kulturowa. Współczesna perspektywa niemiecka (Kraków 2009).

Read 20991 times Last modified on Wednesday, 24 October 2012 13:25