Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Friday, 17 June 2011

NRD. Polityka... Społeczeństwo… Kultura

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Niemiecka Republika Demokratyczna jest już przeszłością. Wraz ze zjednoczeniem Niemiec w 1990 r. zniknęła z mapy Europy. Dzieje tego państwa, jego polityki, społeczeństwa i kultury budzą nadal spore zainteresowanie, ale także kontrowersje i burzliwe debaty między naukowcami.

CSNE serdecznie zaprasza we wtorek, 21.06., o godz. 17.00 do Sali im. Lutza na  prezentację serii wydawniczej: NRD. Polityka-Społeczeństwo-Kultura* oraz 3 ostatnich publikacji badaczy zajmujących się tą problematyką.

Marion Brandt zaprezentuje: „Polacy potrafią!. Polski Październik i Solidarność w oczach pisarzy wschodnioniemieckich”.
Na podstawie dokumentów, publikacji, wspomnień i wywiadów autorka rekonstruuje reakcje pisarzy i intelektualistów z NRD na polski Październik 1956 r. i rewolucję Solidarności lat 1980-1981. Interesuje ją przy tym, w jakim stopniu pisarze z NRD powtarzali nacechowane ideologicznie i narodowo stereotypy o Polsce, a w jakim je przełamywali
Publikacja
Magdaleny Lasowy-Pudło: Recepcja literatury NRD w Polsce w latach 1949-1990jest próbą kompleksowego ujęcia, analizy i charakterystyki przebiegu procesu recepcji literatury Niemieckiej Republiki Demokratycznej w Polsce, który odbywał się na kilku płaszczyznach, jednak zgodnie z tezą niniejszej pracy największy wpływ na niego miała wzajemna polityka władz NRD oraz PRL.Dariusz Wojtaszyn
autor książki: „Sport w cieniu polityki. Instrumentalizacja sportu w NRDprzedstawi ramy strukturalne, na jakich opierał się wschodnioniemiecki system sportu, oraz podjął próbę zdefiniowania przyczyn jego sukcesów.  

(…) Sport w Niemieckiej Republice Demokratycznej osiągnął niezwykły sukces. Przez długie lata był tą dziedziną życia, z którą światowa opinia publiczna utożsamiała NRD. W okresie izolacji kraju sport gwarantował obecność wschodnioniemieckiego państwa w świadomości społeczności międzynarodowej.

Spotkanie poprowadzą:

prof. Krzysztof Ruchniewicz, prof. Marek Zybura i dyrektor wydawnictwa ATUT Witold Podedworny


21 czerwca 2011 r., godz. 17.00

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

ul. Strażnicza 1-3, 50-206 Wrocław

 

*Serię NRD. Polityka – Społeczeństwo – Kultura redagują Włodzimierz Borodziej, Marion Brandt, Tytus Jaskułowski, Łukasz Kamiński, Jerzy Kochanowski, Ilko-Sascha Kowalczuk, Ulrich Maehlert, Krzysztof Ruchniewicz (przewodniczący), Marek Zybura. Jest wydawana we współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.

Read 20811 times Last modified on Tuesday, 04 June 2013 08:46