Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Thursday, 08 October 2009

Prezentacja książki o życiu i twórczości Hermanna Stehra

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

W środę 28 października 2009 germanista wrocławski Wojciech Kunicki z Geraldem Diesenerem, kierownikiem wydawnictwa Leipziger Universitätsverlag,  zaprezentował w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego tom zbiorowy: „a lęk mój w gniew się potęguje”..

Studia o życiu i twórczości Hermanna Stehra (1864-1940). Książka jest 2-gim tomem większego projektu pt. „Schlesische Grenzgänger” w którym opisywane są portrety ważnychpisarzy niemieckich pochodzących z Dolnego Śląska. 1. tom tej serii był poświęcony życiu Josepha von Eichendorffa, znanym poetą niemieckim epoki romantyzmu. 

 

Hermann Stehr, niemiecki prozaik, poeta i eseista urodził się 16. 2. 1964 w Bystrzycy Kłodzkiej (Habelschwerdt). Syn rymarza, młodość spędził w biedzie. Uczęszczał do seminariów nauczycielskich w Lądku i Bystrzycy. Jako nauczyciel był często karnie przenoszony do licznych miejscowości w dawnym Hrabstwie Kłodzkim za nieortodoksyjne publikacje o treści religijnej. Od 1915 roku tworzył w Cieplicach, od 1926 w Szklarskiej Porębie. W III Rzeszy był fetowany jako „piewca duszy niemieckiej”. Był przyjacielem Gerharta Hauptmanna i Walthera Rathenaura, miał entuzjastycznych wielbicieli w osobach tak znanych pisarzy jak Arnol Zweig, Leopold Ziegler, Hugo von Hofmannsthal, Martin Buber i noblista Knut Hamsun. Początki twórczości Stehra związane są z naturalizmem. Debiutuje w znanym niemieckim wydawnictwie S. Fischera, wydając dwa opowiadania Der Graveur i Meike der Teufel. Już w tychopowiadaniach dał się poznać jako znakomity obserwator rzeczywistości, zwłaszcza biednych ludzi. Najbardziej znaczące dzieła pochodzą z wczesnego okresu jego twórczości.

Będąc nauczycielem w Paszkowie (Pohldorf) miał napisać w ciągu jednego roku 1898 trzy powieści, które ukazywały się w następnych latach: Leonore Griebel (1900), Der begrabene Gott (1905), oraz Drei Naechte (1909).W 1915 kupił dom w Cieplicach Śląskich (Mandelhaus). W latach 1911-18 powstało najbardziej znane ówcześnie dzieło Stehra, powieść Der Heiligenhof (1918). Pisarz był bardzo skłócony ze Sląskiem, a zwłaszcza z rodzinnym miastem. Dopiero w 1924 udało się Ance Wittig (żonie pisarza Josefa Wittiga i córce burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej) pogodzić Stehra z Bystrzycą. W 1924, z okazji 60 rocznicy urodzin, przyjmuje honorowe obywatelstwo miasta. Dalsza twórczość Stehra jest raczej oznaką zaniku potężnego pierwotnie talentu. Niespodziewanie dla swoich przyjaciół Stehr odchodzi w dniu 11. września 1940 roku. Zwłoki jego, poświęcone najpierw przez katolickiego księdza na cmentarzu w Szklarskiej Porębie, zostały przewiezione do Bystrzycy i złożone w specjalnie przygotowanym grobie na Górze Parkowej (Floriansberg).

Prezentacja książki Prof. Kunickiego cieszyła się dużym zainteresowaniem. 29.10.2009 r. Prof. Kunicki zaprezentował tom w Bibliotece Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej.Planowane jest także wydanie broszury informacyjnej ( 100 str.) o Stehrze dla miasta Bystrzycy. 

Informacje o książce na stronie.

Read 31790 times Last modified on Wednesday, 08 December 2010 06:30