Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Monday, 23 September 2013

Volker Braun - Równowaga. Wiersze wybrane.

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Volker Braun jest wielkim estetą języka, mistrzem niemieckiej mowy, bardzo przemyślnie wykorzystującym do cna jej słowotwórczo-strukturalne możliwości. (…) to także poeta doctus, znający na wylot europejską (choć nie tylko) tradycję literacką i filozoficzną, który – można czasem odnieść takie wrażenie – jest bardziej myślicielem, posługującym się poetyckimi środkami wyrazu, aniżeli poetą odwołującym się do takich czy innych aspektów myśli filozoficznej i społecznej.

(Posłowie)

 

równowaga. wiersze wybrane20 września w Berlinie odbyła się premiera najnowszej książki Volkera Brauna napisanej pod redakcją prof. Marka Zybury "Równowaga. Wiersze wybrane".

 

Retrospektywny polsko-niemiecki tom tego autora powstała we współpracy CSNE im. Willy'ego Brandta z Klasą Literatury Saskiej Akademii Sztuk w ramach realizacji projektu "Kultura, literatura i pamięć w stosunkach polsko-niemieckich".

 

O wysoki poziom tej publikacji zadbali wspólnie redaktor wydania prof. Marek Zybura, kierownik katedry germanistyki w Centrum (jest także autorem posłowia), tłumacze oraz wydawca z Wrocławia, Przemysław Włodarczyk.

Spotkanie autorskie poprowadził prof. Marek Zybura, a zorganizowane zostało przez Miesięcznik Polsko-Niemiecki „Dialog" i CSNE i BuchBund. 

 

Volker Braun urodził się w 1939 r. w Dreźnie. Poeta, prozaik, dramatopisarz. Po studiach filozofii w pierwszej połowie lat 60. na uniwersytecie lipskim był kierownikiem literackim teatru Berliner Ensemble (1965-1967), do którego powrócił w 1979 r. Od 1972 r. współpracował z Deutsches Theater w Berlinie.

Za swoją twórczość literacką był wielokrotnie nagradzany w Niemczech i za granicą. Jego dzieła zebrane Texte in zeitlicher Folge ukazały się w 10 tomach w Halle/Saale (1989-1993).

Ostatnio opublikował "Die hellen Haufen. Erzählung" (Berlin 2011).

 

 

 

 

Read 22784 times Last modified on Wednesday, 02 October 2013 12:51