Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Klucze / Die Schlüssel (1972)
Thursday, 10 November 2011 01:45
There are no translations available.

Projekcja filmu Klucze”

w ramach konferencji „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur”

W dniu 24 listopada 2011 roku zapraszamy na projekcję filmu „Klucze” Egona Günthera, która otworzy konferencję o obrazie stosunków polsko-niemieckich w kinematografii obu krajów. Trzy dniowe spotkanie naukowe organizują Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Nauk o Mediach Uniwersytetu w Trewirze.


die-schluesselFilm Klucze z 1972 roku, w reżyserii Egona Günthera, opowiada o dwojgu Niemcach z NRD wyruszających w podróż wakacyjną do Polski. Ric jest robotnicą bez większych ambicji zawodowych, Klaus to zdolny student matematyki. Wyjazd ma służyć temu, aby para lepiej się poznała. Na lotnisku Schönefeld w Berlinie czeka ich pierwsza niespodzianka – dopiero co poznane polskie małżeństwo, udające się w podróż do Paryża, pozostawia Niemcom klucze do swojego mieszkania w Krakowie. Pobyt w tym mieście jest okazją do ciekawych obserwacji obyczajowych, wynikających z odrębności kulturowych. „Polacy są bardziej na luzie” – tym zdaniem widz niemiecki zostaje przygotowany na spotkanie z mieszkańcami sąsiedniego kraju, których ma lepiej poznać. Tytułowe „klucze” to bowiem nie tylko przedmiot materialny, ale przede wszystkim symboliczny – mają otworzyć drzwi do zrozumienia kraju leżącego blisko, politycznie „zaprzyjaźnionego”, ale przecież obcego.

Film powstał w ciekawej sytuacji historycznej. W 1972 roku otwarto bowiem granicę między Polską a NRD, co łączyło się z masowym ruchem turystycznym w obie strony, który trwał do 1980 roku (wtedy – w związku z powstaniem „Solidarności” – wprowadzono obowiązek zaproszeń). W 1972 roku liczba Polaków wyjeżdżających do NRD wzrosła w porównaniu z rokiem 1971 blisko pięćdziesięciokrotnie, zainteresowanie Polską ze strony Niemców również było duże. Z otwarcia granic korzystali też reżyserzy obu państw. Jako jeden z pierwszych „dyskretny urok NRD” przedstawił w opętaniu (1972) wrocławski twórca Stanisław Lenartowicz, „urok polskości” ukazał Egon Günther w Kluczach.

Przed seansem odbędą się dwie prelekcje. O znaczeniu filmu w historii kinematografii NRD opowie prof. Ralf Schenk, a interesującą historię produkcji i cenzury filmu przybliży Evelyn Hampicke z Bundesarchiv-Filmarchiv w Belinie.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Egonem Güntherem, które poprowadzi prof. Andrzej Gwóźdź.

Projekcja odbędzie się w czwartek 24 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym
w sali „Lalka” o godz. 18.00. Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

WSTĘP WOLNY!

Klucze, NRD 1972

reż. Egon Günther, scen. Egon Günther, Helga, Schütz, zdj. Erich Gusko, muz. Czesław Niemen, wyst. Jutta Hoffmann, Jaecki Schwarz, Magda Zawadzka, Jerzy Jogalla, Jadwiga Chojnacka, Leon Niemczyk, Anna Dziadyk, Wolfgang Greese; 93 min.