Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

HISTORIA MÓWIONA. Spotkanie z Piotrem Filipkowskim w ramach sem. doktorskiego „Główne nurty badawcze – metodologia – techniki badawcze”
Tuesday, 22 November 2011 01:04
There are no translations available.


Dnia 16 listopada 2011 r. odbyło się w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta w ramach seminariów doktorskich prowadzonych przez prof. dr Krzysztofa Ruchniewicza w semestrze zimowym 2010/2011odbyło się pierwsze otwarte spotkanie i dyskusja z dr Piotrem Filipkowskim z cyklu spotkań pod wspólnym tytułem: „Główne nurty badawcze – metodologia – techniki badawcze”.

Punktem wyjścia do rozmowy z Piotrem Filipkowskim, socjologiem zajmującym się metodą oral history, pracownikiem działu Historii Mówionej w Ośrodku Karta, od niedawna prezesem Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, stała się jego książka wydana w 2010 roku przez wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Historia mówiona i wojna. Doświadczenie obozu koncentracyjnego w perspektywie narracji biograficznych. Jest to analiza wywiadów biograficznych zebranych również przez samego autora z byłymi więźniami obozu w Mauthausen. 160 relacji polskich więźniów Mauthausen weszło w skład szerszego międzynarodowego projektu dokumentacyjno- badawczego „Mauthausen Survivors Dokumentation Project”.

Piotr Filipkowski opowiedział o swojej książce, badaniach, które prowadził wśród więźniów, o swoim podejściu do metody oral history, a także o archiwizacji nagranych relacji –  m.in. w archiwum ośrodka KARTA. Ponieważ dla części zebranych na sali słuchaczy był to pierwszy kontakt z metodą biograficzną, pojawiły się pytania o kwestie techniczne prowadzenia badań, o świadków historii a także o obóz w Mauthausen. Na koniec autor pokazał fragment filmu –narracji o obozie byłego więźnia, której analiza znajduje się w książce.

 

 

W spotkaniach biorą udział autorzy ważnych prac naukowych z ostatnich lat, którzy dzielą się swymi doświadczeniami zebranymi w trakcie przeprowadzonych badań. Ważnym tematem dyskusji jest wykorzystana metodologia i stosowane techniki badawcze. Seminaria kierowane są do doktorantów nauk humanistycznych.

Dotychczas w seminariach „Główne nurty badawcze – metodologia – techniki badawcze” wzięli udział: dr Piotr Filipkowski i dr hab. Izabela Kowalczyk.