Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Freitag, 09 November 2012

Cykl filmowy "Kino nieme: sagi, mity, legendy" Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

CSNE jest jednym ze współorganizatorów cyklu filmów pt. "Kino nieme: sagi, mity legendy". Projekcje odbywać się będę cyklicznie od listopada 2012r. do lutego 2013r. w każdy trzeci czwartek miesiąca w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

W trakcie cyklu prezentowane będą filmy nieme, których tematyka nawiązuje do starych sag, mitów, legend i podań. Łączy te filmy również znakomita rekonstrukcja, bazująca albo na kilku kopiach znajdowanych w różnych archiwach świata (Nibelungi, Faust), albo tylko na jednej, która jakimś cudem przetrwała do dnia dzisiejszego (Natan mędrzec).

Osiągnięty efekt prac restauratorskich prowadzonych w ostatnich latach pozwala zobaczyć te filmy niemal tak, jak oglądali je widzowie w latach 20. XX wieku. Dla współczesnego widza zrekonstruowane dzieła mogą stanowić duże zaskoczenie, pomagając z fascynacją spojrzeć na kunszt dawnych mistrzów kina. 

W listopadzie i grudniu serdecznie zapraszamy na projekcię Nibelungów wg poniższego harmonogramu:
 

15.11.2012 (czwartek), godz. 20.00: Nibelungi I: Śmierć Zygfryda

20.12.2012 (czwartek), godz. 20.00: Nibelungi II: Zemsta Krymhildy

Niemcy 1924, reż. Fritz Lang, scen. Thea von Harbou, wyst. Paul Richter (Zygfryd), Margarete Schön (Krymhilda), Theodor Loos (król Gunther), Hanna Ralph (Brunhilda), Hans Adalbert Schlettow (Hagen Tronje), Rudolf Klein-Rogge (król Etzel); 271 min.

 

Nibelungi to monumentalny film oparty został na kanwie średniowiecznego eposu bohaterskiego Pieśń o Nibelungach. Pierwsza część traktuje o dziejach niezwyciężonego Zygfryda, który wyprawia się do Wormacji, by zdobyć rękę siostry króla Gunthera – Krymhildy. Król stawia warunek – Zygfryd ma mu pomóc w poślubieniu niedostępnej Brunhildy, władczyni mitycznej Islandii, co w ostateczności okaże się zgubne… Druga część opowiada o zemście Krymhildy, która wychodzi za mąż za króla Hunów Etzela, by dzięki temu odegrać się na Burgundach…

Film Langa w momencie premiery był najdroższą produkcją niemiecką, która ugruntowała sławę reżysera. Status superprodukcji w połączeniu z nowatorską na tamtejsze czasy techniką trikową ukazały wyjątkowość filmowego medium na tle inscenizacji teatralnych i operowych. Przez wiele tygodni film był hitem europejskich metropolii, czemu towarzyszyły euforyczne recenzje prasowe.
 

Prezentowana wersja powstała na bazie materiałów filmowych odnalezionych w archiwach niemieckich, austriackich, brytyjskich, włoskich, hiszpańskich, rosyjskich. Przywrócono jej oryginalny koloryt oraz zilustrowano partyturą Gottfrieda Huppertza (także twórcy muzyki do Metropolis) z 1924 roku. Jej premiera odbyła się w 2010 roku w berlińskiej Deutsche Oper.

Pobierz program  cyklu filmowego w formacie pdf


 

Organizatorzy:

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

Uniwersytetu Wrocławskiego,

Odra-Film,

Instytut Goethego w Krakowie,

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki,

HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp. z o.o. & Co. Sp.K.

 

 

Koordynacja cyklu:

Andrzej Dębski

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

 

  

 

Read 21762 times Last modified on Donnerstag, 21 März 2013 13:22