Dienstag, 24 Juli 2012

Dariusz Wojtaszyn

Mirosława Zielińska

Marek Zybura

Polska-Niemcy-Europa_2W ostatnich latach w ofercie studiów wyższych pojawiło się niemało nowych kierunków. W ten sposób szkoły wyższe starają się reagować na wyzwania współczesności i potrzeby nowoczesnego rynku edukacji. Niestety, nie zawsze z tworzeniem nowych kierunków wiąże się pogłębiona refleksja nad przedmiotem nauczania. Prowadzący zajęcia, jak i studenci mają nieraz problem z dostępem do potrzebnej literatury, brak jest odpowiednich podręczników i przydatnych materiałów pomocniczych.
Proces integracji europejskiej wkroczył w decydującą o jego przyszłości fazę. Kształt i zakres integracji, jej zróżnicowane skutki dla UE jako całości i dla tworzących ją państw narodowych pozostają stałym wyzwaniem politycznym i intelektualnym, jak i przedmiotem konkretnych działań. W zintegrowanym obszarze europejskim nie straciły jednak na znaczeniu stosunki bilateralne. Dla Polski bardzo ważne są relacje z Niemcami, sąsiadem, głównym partnerem politycznym i gospodarczym. Obecność Polski i jej aktywny udział w pracach struktur europejskich oraz bardzo dobry stan relacji polsko-niemieckich nie powinien jednak zniechęcić nas do stawiania ponownie pytań o przeszłość, ale także i przyszłość projektu Europa oraz stosunków z sąsiadami.

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. Centrum w ścisłej współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych UWr organizuje studia na pierwszym i drugim stopniu na kierunku Dyplomacja Europejska. Publikowane tomy materiałów dydaktycznych mają wesprzeć dydaktykę Centrum i zachęcić studentów do pogłębionej refleksji na zajęciach i w ramach samodzielnej pracy.

Read 48317 times Last modified on Mittwoch, 12 September 2012 06:39