Freitag, 18 September 2009

Wykład inauguracyjny

(0 votes)

W czwartek 17 września w Auli Leopoldina uroczyście zainaugurowano Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „1939 – Hitler, Stalin i Europa Wschodnia”. Głównym tematem sympozjum jest rok 1939, a w szczególności pakt Ribbentrop-Mołotow, w Niemczech nazywany paktem Hitler-Stalin. Sympozjum jest częścią Forum, w ramach którego odbywają się wykłady, spotkania z zagranicznymi studentami, warsztaty, dyskusje ze świadkami historycznych wydarzeń. W Centrum im. Willy’ego Brandta otwarta została również wystawa dotycząca paktu.

Podczas inauguracji słowa powitania wygłosili Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski, Przewodniczący Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” Günter Saathoff oraz Przewodniczący Global and European Studies Institute Uniwersytetu w Lipsku Stefan Troebst. Głównym punktem programu był wykład pani prof. Vaira Viķe-Freiberga, byłej Prezydent Łotwy, pt. „Pakt Hitler-Stalin i Europa – perspektywa bałtycka”.

Read 36887 times Last modified on Freitag, 09 Oktober 2009 08:07