Montag, 21 Januar 2013

Promocja książki "W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe" Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
(0 votes)

W sobotę, dnia 25.01.2013r. w Księgarni pod Arkadami (Świdnicka 49, Wrocław)
o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki
"W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe".

Spotkanie z udziałem redaktorów  najnowszego tomu serii "NIEMCY - MEDIA - KULTURA"
prof. Andrzejem Gwoździem i dr. Andrzejem Dębskim poprowadzi dyrektor CSNE prof. Krzysztof Ruchniewicz.

Wszystkich zainteresownych serdecznie zapraszamy

W drodze do sąsiada ukazuje różne aspekty spotkań polsko-niemieckich w ostatnim stuleciu, dla których wspólnym mianownikiem są: film, kino oraz szerokie konteksty kultury audiowizualnej – historyczne, społeczno-kulturowe, polityczne.
Chcąc przybliżyć czytelnikom ten obszar kultury niemieckiej w związkach z naszym krajem (ale też i odwrotnie), zbiór niniejszy sam lokuje się w „drodze do sąsiada” – ku jego poznaniu i zrozumieniu.

Tom charakteryzuje wielka uwaga skierowana na ukazanie wzajemności w relacjach między stroną polską i niemiecką, co widoczne jest po pierwsze – w doborze tematów, a po drugie – w sposobie ich rozwinięcia i opracowania. […] Akcentuje się i wspólne punkty widzenia, i współdziałanie, w tym konkretną współpracę produkcyjną, wymianę doświadczeń oraz ludzi – artystów, fachowców. Jednocześnie autorzy artykułów tam, gdzie dyktują to realia, uwzględniają odrębności oraz różnice […]. Książka przynosi bardzo wiele nowych faktów, opisuje mało znane zjawiska, zawiera poważne, interesujące oświetlenia zagadnień oraz interpretacje.

Z recenzji prof. dr hab. Maryli Hopfinger:

Andrzej Dębski jest kulturoznawcą i filmoznawcą. Obecnie kieruje projektem „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem monografii Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918 (Wrocław 2009) oraz współredaktorem tomów: Wrocław będzie miastem filmowym... Z dziejów kina w stolicy Dolnego Śląska (wraz z Markiem Zyburą, Wrocław 2008) i Stanisław Lenartowicz – twórca osobny (wraz z Rafałem Bubnickim, Wrocław 2011).

Andrzej Gwóźdź jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie kieruje Zakładem Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. W ostatnim czasie opublikował monografię Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (Wrocław 2011) oraz jako redaktor naukowy m.in. Film als Baustelle. Das Kino und seine Paratexte / Film Under Re-Construction. Cinema and Its Paratexts (Marburg 2009), Pogranicza audiowizualności. Parateksty kina, telewizji i nowych mediów (Kraków 2010), Od przemysłów kultury do kreatywnej gospodarki (Warszawa 2010). Redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Współczesna”.

Read 19258 times Last modified on Freitag, 22 März 2013 10:44