Montag, 12 September 2022

Kartuzy. Debata naukowa "Kaszuby a Dolny Śląsk"

(0 votes)

Kartuzy ban

Burmistrz Kartuz, Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Instytut Kaszubski oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają w środę, 28 września o godz. 17.00 na debatę naukową pt. "Kaszuby a Dolny Śląsk".

W debacie udział wezmą: prof. dr hab. Małgorzata Ruchniewicz, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński oraz dr Tomasz Rembalski.

Organizatorzy debaty przybliżą następujące tematy:
- Kwestie społeczno-ekonomiczne, czyli migracje i ich skutki
- Wrocław jako ośrodek naukowy (uniwersytet, na którym studiowali kluczowi Kaszubi Ceynowa, Karnowski...)
- Wrocławskie środowisko naukowe i badania nad Kaszubami
- Relacje między Kaszubami a innymi grupami, które na Pomorzu znalazły się w wyniku rozstrzygnięć II wojny światowej bądź też w wyniku późniejszych migracji życiowych i zarobkowych
- Kontekst porównawczy - pogranicza kaszubskiego a dolnośląskiego
- Skomplikowane relacje międzyetniczne, międzywyznaniowe, konieczność trudnych wyborów w warunkach zewnętrznej presji

Debata odbędzie się 28 września w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Kartuzy poster

źródlo: www.muzeum-kaszubskie.pl