Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Sonntag, 17 Januar 2021

Wokół Berlin Alexanderplatz czyli gdzie?

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Baner Filmy Berlin Alexanderplatz 2021 3

 

26 stycznia o godz. 18.00 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na rozmowę 

Wokół Berlin Alexanderplatz czyli gdzie?

z udziałem: dr. Andrzeja Dębskiego, dr Ewy Fiuk i prof. Andrzeja Gwoździa

 

Berlin Alexanderplatz (reż. Burhan Qurbani, 2020) pokazywany będzie w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego (22-29.01.2021). Film dostępny będzie od 24 stycznia, godz. 19, przez 72 godziny w wirtualnej sali kinowej Mojeekino.pl.

 

Film został wyróżniony Niemiecką Nagrodą Filmową w pięciu kategoriach (m.in. Srebrną Lolą za najlepszy film fabularny) i Europejską Nagrodą Filmową za najlepszą muzykę. Chociaż jego akcję osadzono we współczesnym Berlinie, to jest on adaptacją głośnej powieści Alfreda Döblina z 1929 roku, o której sam pisarz mówił, że została napisana w „stylu kinowym”. Film Qurbaniego nie jest jej pierwszą ekranizacją: w 1931 roku przeniósł ją na ekran Phil Jutzi, a w roku 1980 Rainer Werner Fassbinder (14-odcinkowa wersja telewizyjna).

 

Bild Berlin Alexanderplatz

 

O różnych kontekstach filmu Qurbaniego, a także o wcześniejszych ekranizacjach rozmawiać będą dr Andrzej Dębski, dr Ewa Fiuk i prof. Andrzej Gwóźdź. Rozmowa odbędzie się na platformie Zoom i będzie transmitowana online przez Facebook.

 

Po rozmowie przewidziana jest dyskusja z udziałem widzów. Chętnych do uczestnictwa (Zoom) prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. . Link do spotkania zostanie wysłany w dniu poprzedzającym wydarzenie (25.01.2021).

Read 2292 times Last modified on Sonntag, 17 Januar 2021 17:11