Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Mittwoch, 23 Dezember 2020

Z pokolenia na pokolenie - seans filmowy online

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Baner Filmy z pokolenia na pokolenie 2021 v2

 

11 stycznia o godz. 19.30 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na film Z pokolenia na pokolenie (reż. Andrzej Sapija, PL/DE 2009, dok. 60 min.)  w ramach cyklu „Polska i Niemcy: seanse filmowe online”.

 

Film poprzedzony zostanie wstępem, a po seansie odbędzie się dyskusja. 

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, natomiast film udostępniony zostanie na platformie Vimeo w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej (linki z hasłem podane zostaną na czacie podczas spotkania w Zoomie).

 

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/99234280465?pwd=S29xN3hjZ3l3QmRBbVhSZ0hwRnpsdz09

Meeting ID: 992 3428 0465
Passcode: 596030

 

4 Bild Z pokolenia na pokolenie

 

Film ma niezwykle ciekawy punkt wyjścia: Polak, Żyd i Niemiec byli kiedyś w tym samym czasie i w tym samym miejscu: w Warszawie w czasie II wojny światowej. Bohaterem polskiej części jest Wacław Gluth-Nowowiejski, były żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W części niemieckiej głos zabiera Paul Weber, były żołnierz Wehrmachtu. Część trzecia koncentruje się na wspomnieniach żydowskiego prawnika, urodzonego w Radomiu Edwarda Kossoya, który po wojnie jako adwokat reprezentował w Niemczech ofiary zbrodni hitlerowskich w sprawach o zadośćuczynienia. Każdy z nich pamięta wydarzenia z tamtego okresu z własnej perspektywy. A jak historia wpłynęła na życie ich dzieci? Co wnuki wiedzą o dramatycznej przeszłości swoich dziadków? Film kończy się obrazami współczesnych wojen, które znamy z dzienników telewizyjnych.

 

Film pochodzi z Kolekcji Filmowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Koordynatorem cyklu jest dr Andrzej Dębski z Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w Centrum im. Willy’ego Brandta UWr.

Kontakt:  Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

Facebook

Read 3223 times Last modified on Montag, 28 Dezember 2020 12:47