Freitag, 16 November 2018

Dr Andreas Lawaty odznaczony

(0 votes)

IMG 8740 web

Dnia 15 listopada odbyły się uroczyste obchody Święta Uniwersytetu Wrocławskiego, w trakcie których JM Rektor prof. Adam Jezierski przekazał dr Andreasowi Lawatemu, w uznaniu szczególnych zasług, Medal Uniwersytetu Wrocławskiego. Słowa uznania przekazał Odznaczonemu prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Gerhard Oremek, a następnie JM Rektor udzielił głosu Dyrektorowi Centrum prof. Krzysztofowi Ruchniewiczowi. Dyrektor podziękował dr. Lawatemu za wieloletnią współpracę i przekazał na jego ręce księgę jubileuszową.

IMG 8745 web      IMG 8751 web

Andreas Lawaty jest historykiem, bibliografem i slawistą, zasłużonym ambasadorem kultury i literatury polskiej w Niemczech. W latach 1982-1997 był zastępcą Karla Dedeciusa w Niemieckim Instytucie Kultury Polskiej w Darmstadt, a w latach 2002-2010 dyrektorem Nordost-Institut w Lünebergu. Redaktor naukowy wydawanej pod patronatem Karla Dedeciusa 50-tomowej panoramy dziejów literatury polskiej "Polnische Bibliothek". Fundamentalną zasługą Andreasa Lawatego dla badania i poznania dziejów stosunków polsko-niemieckich jest przygotowaie i wydanie czterotomowego epokowego dzieła bibliograficznego "Deutsch-polnische Beziehungen in Geschichte und Gegenwart. Bibliographie.".

IMG 8761 web

IMG 8755 web      IMG 8768 web

Dr Lawaty współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim rozpoczął już w latach 80-tych, a wraz z początkiem działalności Centrum im. Willy'ego Brandta otworzył się nowy rozdział tej współpracy i trwa do dzisiaj.

IMG 8793 web2

Serdecznie gratulujemy!