Montag, 14 Mai 2018

Dzień Europy

(0 votes)

Dnia 9 maja 2018 roku we wrocławskim Parku Staromiejskim odbyły się obchody związane z Dniem Europy. W obchodach wzięli udział również członkowie koła naukowego ,,Europa bez granic”, na zaproszenie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec. Zadaniem studentów było zbadanie, jak według świętujących Dzień Europy wygląda idealny Polak i idealny Europejczyk. Miłym zaskoczeniem był fakt, że stoisko cieszyło się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Młodsi uczestnicy badania dużo staranniej podeszli do zadania i podejmowali bardziej przemyślane decyzje, niż osoby w dojrzalszym wieku. Skrupulatnie poddali krytyce każdą z dziesięciu zaoferowanych przez studentów koła odpowiedzi. Oto czego udało im się dowiedzieć.

Liczba respondentów w wieku 7-17 → 34

Idealny Polak:

• Patriotyzm → 29
  • Obronność → 22
  • Zainteresowanie wydarzeniami w Polsce → 11
  • Pracowitość → 10
  • Chrześcijaństwo → 6

Idealny Europejczyk:

• Znajomość języków → 27
  • Tolerancja → 21
  • Dobre wykształcenie → 15
  • Czynny udział w życiu społecznym → 12

"...Po przeprowadzeniu badań doszliśmy do wniosku, iż według ankietowanych w wieku 7-17 lat cechy Polaka nie są tożsame z cechami Europejczyka. Tym samym zaobserwowaliśmy, że idealny Europejczyk to postać niezwykła wręcz niespotykana. Warto zauważyć, że osoby biorące udział w ankiecie to osoby urodzone w Polsce będącej już w Unii Europejskiej. Dlatego jest to dla nas zastanawiające skąd wynikają ich poglądy. Porównując te badania z wynikami odpowiedzi osób powyżej 25 roku życia, znacznie się one różnią." - opowiadali studenci.

Zdjęcie 1 Krzysztof Ćwik Zdjęcie 1: Krzysztof Ćwik, Gazeta Wyborcza (http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/51,35771,23376736.html?i=22)

Z badań wynikało, że starsi respondenci charakteryzują się bardziej liberalnymi poglądami. Według nich idealny Polak to idealny Europejczyk. Na 17 respondentów w kategorii wiekowej 25+, 7 uznało, iż cechy idealnego Europejczyka to cechy idealnego Polaka. Ciekawym jest, że dla grupy starszych respondentów granica pomiędzy sylwetką Polaka, a sylwetką Europejczyka jest niejednoznaczna. Polak to również osoba dobrze wykształcona, znająca języki. Zarówno jedna jak i druga wyidealizowana grupa to czynni obywatele biorący udział w życiu społecznym.

Liczba respondentów w wieku 25+: 17

Idealny Polak:

• Tolerancja → 7
  • Czynny udział w życiu społecznym → 7
  • Zainteresowanie wydarzeniami → 7
  • Patriotyzm → 3
  • Altruizm → 3

Idealny Europejczyk:

• Pracowitość → 12
  • Dobre wykształcenie → 8
  • Czynny udział w życiu społecznym → 7
  • Znajomość języków → 7
  • Altruizm → 3

Zdjęcie 2

Zdjęcie 2: Krzysztof Ćwik, Gazeta Wyborcza (http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/51,35771,23376736.html?i=5)

Kibicujemy naszym studentom w dalszej działalności oraz badaniach i z przyjemnością będziemy informować o ich przedsięwzięciach.

Read 3802 times Last modified on Montag, 14 Mai 2018 15:31