Dienstag, 15 November 2016

Trójstronne Forum Młodzieżowe: “Trójstronny Dialog Niemiecko- Polsko- Rosyjski”, Wrocław 2016

(0 votes)

Między 23 a 29 października 2016, 30 młodych obiecujących liderów i specjalistów z Niemiec, Rosji i Polski spotkało się we Wrocławiu- tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury! Podczas Forum młode pokolenie miało okazję wyrazić swoje opinie na temat obecnych wyzwań, zyskać szerszą perspektywę na trójstronne relacje dzięki interaktywnym sesjom warsztatowym z ekspertami z trzech państw i wspólnie pracować nad nowymi projektami. Ukoronowaniem Forum był otwarty panel dyskusyjny. Wydarzenie zostało zorganizowane przez DRJUG e.V. (Alumni Association of the German- Russian Youth Parliament) w ścisłej współpracy z Forum Młodych Dyplomatów.

POSTER EDITED

Rok 2016 to Rok Współpracy Młodzieży Niemiecko- Rosyjskiej, a także 25 rocznica Dobrego Sąsiedztwa i Przyjaznej Współpracy pomiędzy Niemcami a Polską, co sprawia, iż otwarty dialog pomiędzy reprezentantami społeczeństwa obywatelskiego z Polski, Niemiec i Rosji nabiera wyjątkowego znaczenia. Trilateral Forum miało na celu stworzenie platformy wymiany opinii, refleksji na temat własnych stanowisk i poszukiwania wspólnych rozwiązań. Idea TDM sięga Niemiecko- Rosyjskiego Parlamentu Młodych w Moskwie w 2012 roku, kiedy to grupa młodych Rosjan i Niemców wpadła na pomysł, aby zaprosić młodych Polaków do wspólnej dyskusji. Z biegiem czasu i z ogromną pomocą ze strony lokalnych i narodowych partnerów w 2013 roku miał miejsce Trójstronny Dialog w Warszawie, w 2014 roku w Monachium, w 2015 roku w Moskwie, a tegoroczne spotkanie było kontynuacją tego przedsięwzięcia.

14753816 1288040154573407 4723211380812454102 o

Forum miało na celu poszerzanie horyzontów i ukazanie różnic w perspektywach dotyczących relacji trójstronnych. Oferta tygodniowego programu zawierała sesje warsztatowe dotyczące kwestii bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, europejskiej polityki energetycznej i kwestii migracji, relacji Rosji z Unią Europejską oraz innych aktualnych tematów; fireside chat z przedstawicielami organizacji pozarządowych zapewniający praktyczne doświadczenia oraz wycieczkę po Wrocławiu mającą przybliżyć kwestie dziedzictwa i pamięci. Punktem kulminacyjnym tygodnia pełnego wydarzeń było stworzenie scenariuszy dla przyszłych Polsko- Niemiecko-Rosyjskich relacji.

14889929 1288039917906764 4457922739256327778 o

W poniedziałek 24 października o 9:30 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego nastąpiło oficjalne otwarcie Forum przez prof. Rafała Wojciechowskiego, Prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Natalię Szczucką, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Manfreda Huterera, Ministra pełnomocnego Ambasady Niemiec w Warszawie. Ważnym wydarzeniem Forum był publiczny panel dyskusyjny pt. „ Relacje Trójstronne: Wspólna Przeszłość, Wspólna Przyszłość”, który miał miejsce 27 października o 18:30 w dużej Sali konferencyjnej (2D) Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i w którym udział wzięli również profesorowie z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta. Prof. dr Ireneusz Paweł Karolewski (CSNE, Uniwersytet Wrocławski), Zuzanna Nowak (Kierownik Projektu “Energia” Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych) oraz prof. dr Jochen Roose (CSNE, Uniwersytet Wrocławski) stanęli na podium nie tylko, by dzielić się swoimi przemyśleniami, ale również by zaprosić widownię do aktywnego zadawania pytań, wymiany myśli oraz dyskusji na temat sposobów kształtowania wspólnej przyszłości.

14856188 1288040424573380 7277016516435845392 o

Read 6025 times Last modified on Dienstag, 15 November 2016 15:36