Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Dienstag, 22 März 2016

"Pedagodzy socjalizmu" czy "wrogowie klasowi"? – nowa publikacja w serii NRD. Polityka – Społeczeństwo – Kultura

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Z przyjemnością informujemy, że pojawiła się kolejna publikacja w serii wydawniczej NRD. Polityka – Społeczeństwo – Kultura wydawanej przez Oficynę Wydawniczą ATUT. Tytuł nowej publikacji to "Pedagodzy socjalizmu" czy "wrogowie klasowi"? Pisarze z NRD wobec powstania czerwcowego 1953 oraz budowy i upadku muru berlińskiego 1961-1989 a jej autorką jest Magdalena Latkowska.


 

okładka latkowska

 

Praca ma przemyślaną, logiczną strukturę, charakteryzuje się imponującą podstawą źródłową, obejmującą zarówno wybrane dzieła literackie, jak i materiały archiwalne, prasowe, publicystyczne, niepublikowane po części źródła dotyczące recepcji i reakcji przedstawicieli instytucji zrzeszających twórców oraz spuściznę poszczególnych autorów.

[...] Wykorzystanie kategorii pokolenia/generacji jest niewątpliwie atutem tekstu. Konsekwencją jest uwzględnienie przede wszystkim różnorodnych warunków społeczno-politycznych, w których kształtowały się umysły i charaktery pisarzy, co bezpośrednio przekładało się na ich stosunek i skomplikowane relacje z władzą państwową. [...] Należy podkreślić, że w efekcie mamy do czynienia z bardzo ciekawą, opartą na bogatej podstawie źródłowej pracą, która dokumentuje w szerokim zakresie podstawy wschodnioniemieckich literatów wobec kluczowych wydarzeń politycznych w okresie istnienia wschodnioniemieckiej państwowości. Tekst czyta się z przyjemnością, napisany jest dobrym językiem.

Z recenzji dr. hab. Dariusza Wojtaszyna

 

 

  


MAGDALENA LATKOWSKA – germanistka, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, tłumaczka. Adiunkt w Instytucie Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka m.in. monografii Günter Grass i polityka (Warszawa 2008). Prowadzi badania w zakresie historii społecznej RFN i NRD, związków pomiędzy literaturą a polityką oraz historii stosunków polsko-niemieckich.

Read 4618 times Last modified on Dienstag, 22 März 2016 15:19