Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Donnerstag, 28 Mai 2015

Nowa publikacja - "Codzienne pogranicze"

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Ukazała się nowa pozycja książkowa złożona z artykułów traktujących o polsko-niemieckim pograniczu. 

 

Książka "Codzienne pogranicze" nie jest kompendium pogranicza polsko-niemieckiego i głównych dziś spraw polsko-niemieckich, lecz chce oddać codzienny ich rytm. Jest zapisem epizodów z czasów dzisiejszych (lata 2012-1015), układających się w mozaikę, wielonarracyjną relację o polsko-niemieckim pograniczu, będącym na drodze przemian z obszaru geograficznego, wyznaczonego w 1945 roku przez polityków, w jakiś region kulturowy. Co z tego wyniknie? Jaka będzie rzeczywistość pogranicza za jakiś czas? O tym dowiemy się za jakiś czas. Dziś bardzo ważne jest, aby rejestrować zjawiska, jakie tu zachodzą, opisywać, monitorować, informować o nich, skłaniać tym samym do większej dla nich uwagi i pogłębionych analiz. Liczne z zamieszczonych w tej książce artykułów mają wagę społecznych dokumentów epoki, ale są też głosy niemcoznawców, żywo uczestniczących w aktualnych wydarzeniach.

 

Zrzut_ekranu_2015-05-28_o_16.25.11.png

 

Na książkę składają się bardzo różne artykuły autorów, mieszkających w Polsce i w Niemczech, reprezentujące wielobarwność dzisiejszego dziennikarstwa i publicystyki. Są tu rozmowy, reportaże, polemiki, opowiastki, felietony, eseje, nawet… kazanie. Pomysłodawcy „Codziennego pogranicza“ maja nadzieję, że taka narracyjna różnorodność jest walorem książki. 
 
Są przekonani, że powinna powinna powstać seria dziennikarskich i publicystycznych książek o polsko-niemieckim pograniczu, utrwalających codzienne zapisy pulsu zdarzeń, nadziei i fascynacji. Atrakcyjna czytelniczo byłaby materiałem do pogłębionej refleksji.
 
CSNE jest współwydawcą opisywanej pozycji.
Read 5527 times