Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Dienstag, 10 März 2015

Socjologiczne Niedziele w Panato Cafe

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Jak daleko, jak blisko...? Stosunki polsko-niemieckie 25 lat po zjednoczeniu Niemiec

 

    Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Café” poświęcony stosunkom polsko-niemieckim. Rozmowa będzie dotyczyć transformacji stosunków polsko-niemieckich w wymiarze politycznym i społecznym. Okazją do dyskusji jest przypadająca w tym roku 25 rocznica zjednoczenia Niemiec. W 1990 roku Polacy patrzyli na proces jednoczenia Niemiec z obawami i rezerwą. Wciąż nie przezwyciężona trauma II wojny światowej, sprawa granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, kwestia odszkodowań dla robotników przymusowych oraz roszczenia Związku Wypędzonych wpływały na bilateralne relacje i wzajemne postrzeganie.

 

        Dziś Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów Polski w polityce zagranicznej, współpracy gospodarczej, a obywatele polscy chętnie pracują i osiedlają się w Niemczech. Jak pokazują najnowsze badania sondażowe, Polacy postrzegają państwo niemieckie i obywateli Niemiec w większości pozytywnie, choć wciąż pierwsze skojarzenia z krajem sąsiada związane są z II wojną światową. Niemiecka historia wpisana jest w tożsamość Wrocławia, a polsko-niemieckie kontakty należą w naszym mieście do codzienności. Dyskusja ma na celu podsumowanie relacji polsko-niemieckich oraz spojrzenie w przyszłość. Czy obecnie możemy mówić o partnerstwie Polski i Niemiec w Europie? Jak wygląda współpraca sąsiedzka na pograniczu polsko-niemieckim? Czy w polskiej i niemieckiej zbiorowej pamięci można jeszcze znaleźć „trupy w szafie“? Co łączy, a co dzieli Polaków i Niemców? 

 

       Na te i inne pytania odpowiedzą naukowcy i praktycy. W dyskusji udział wezmą: dr Natalia Niedźwiedzka-Iwańczak (socjolożka, Instytut Socjologii  Uniwersytetu Wrocławskiego), Celestyna Górczyńska-Owsianko (kierownik Działu Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego), dr Monika Sus (politolożka z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Dominik Kretschmann (Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego). Spotkanie poprowadzi dr Elżbieta Opiłowska (Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego).

 

      Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 22 marca 2015, o godzinie 18.00 w Panato Cafe (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a).

 

      Serdecznie zapraszamy!

 

Plakat do pobrania TUTAJ.

Read 4716 times Last modified on Mittwoch, 11 März 2015 10:03