Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Donnerstag, 12 Juni 2014

Spotkanie z panią Melittą Sallai w ramach „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu"

Written by 
Rate this item
(0 votes)

CSNE im. Willy'ego Brandta serdecznie zaprasza na: Spotkanie z panią Melittą Sallai w ramach HAUSbesuche – Spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu": Szlachta na Śląsku DZISIAJ! Obywatele świata z regionalną tożsamością? 

 

Data: 24 czerwca (wt.) 2014 r. o godz. 16.15

Miejsce: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego Oratorium Marianum
pl. Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław

 

24.06 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe", którego gościem specjalnym będzie p. Melitta Sallai, przedstawia współczesny obraz tradycji arystokratycznej na Śląsku i nawiązuje do międzynarodowej wystawy pt. „Szlachta na Śląsku", które moderował będzie prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz.

 

Opowieść o życiu Melitty Sallai otwiera beztroskie dzieciństwo spędzone w dolnośląskim pałacu w Morawie/Muhrau. Wychowana w tradycji arystokratycznej przeżywa II Wojnę Światową i zmiany przez nią spowodowane. Po ucieczce z Morawy na Zachód zaczyna się dla niej pełne przygód nowe życie m. in. we Francji i Portugali.

Po dwudziestu ośmiu latach spędzonych w Angoli zmuszona jest przez rewolucję w 1981 r. do ucieczki i do rozpoczęcia nowego życia w Niemczech. Zmiany ustrojowe w Europie Wschodniej otwierają nowe perspektywy. Melitta Sallai, już na emeryturze powraca do domu swojego dzieciństwa, do Morawy i angażuje się w tworzenie polsko-niemieckiej wspólnoty.

Jak dzisiaj wygląda życie szlachty na Śląsku?

Serdecznie zapraszamy na dyskusję!

 

W ramach spotkania przedstawiona zostanie także wystawa „Szlachta na Śląsku", która jest efektem polsko-niemieckiego projektu badawczego i „stanowi pierwszą taką wielką prezentacje śląskiej kultury" (prof. dr hab. Jan Harasimowicz). Przedstawienie wystawy „Szlachta na Śląsku": Urszula Bończuk-Dawidziuk

 

Melitta Sallai, urodziła się w 1927 w dolnośląskiej Morawie jako córka właściciela ziemskiego. Od 1992 roku mieszka znów w domu swojego dzieciństwa w Morawie i angażuje się z pełnym poświeceniem na rzecz polsko-niemieckiej Fundacji "Św. Jadwigi". W 1999 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Polski. Obejrzyj: http://vimeo.com/13033848

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 18 czerwca.

Kontakt: Edyta Lisson, ifa-manager ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71, e-mail:  Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

 

Organizatorzy: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa)
Partnerzy: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu
Patronat medialny: Wochenblatt.pl / Pro Futura

Read 9118 times Last modified on Donnerstag, 12 Juni 2014 12:25