Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Dienstag, 15 April 2014

MAPA PAMIĘCI. Wrocław '89

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Jak wyglądał Wrocław w 1989 roku? - dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, będącą początkiem niezwykłego projektu upamiętniającego rok 1989.

Na konferencji zaprezentowaliśmy szczegóły tej niezwykłej „wyprawy w czasie", projektu prowadzonego solidarnie przez kilka wrocławskich instytucji. Centrum im. Willy'ego Brandta, Miasto Wrocław, Rada Miejska Wrocławia, Instytut Historyczny UWr, Ośrodek Pamięć i Przyszłość, IPN Oddział we Wrocławiu, Dolnośląska Solidarność, Gazeta Wrocławska i Radio Wrocław wspólnie postanowiły zaproponować wrocławianom dwumiesięczną wyprawę w przeszłość.

Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Centrum im. Willy'ego Brandta.

 

mapa pamieci 780 383 cropp

To unikalny w Polsce projekt, a Wrocław będzie pierwszym miastem, które zabierze swoich obywateli we wspólną podróż w czasie. Efektem dwumiesięcznej pracy kilkudziesięciu osób i mamy nadzieję tysięcy Wrocławian będzie szlak miejsc pamięci. W rocznicę czerwca 1989 planujemy wielkie ogólnowrocławskie świętowanie, a jego podstawą będzie wspólnie stworzona MAPA PAMIĘCI.

 

Chcemy obudzić wspomnienia mieszkańców Wrocławia z niezwykłego 1989 roku i czerwcowych wyborów. Znajdziemy fotografie z tamtych lat, nagramy wspomnienia i przeszukamy jawne i tajne zapiski. Głosy ówczesnych opozycjonistów, jak i zwykłych mieszkańców miasta są dla nas równie ważne. Chcemy zaprezentować zdjęcia, nagrania i dokumenty z epoki, chcemy wspólnie odtworzyć miejsca i wydarzenia, pragniemy przenieść się 25 lat wstecz, by stworzyć niezwykłą MAPĘ MIEJSC PAMIĘCI.

Po prawej stronie znajdziesz zakładkę z mapą Wrocławia. To na nią chcemy nanieść miejsca pamięci 1989 roku. Tutaj można odnaleźć zdjęcia z epoki, nagrane wspomnienia i relacje opozycjonistów. Chcemy, by i Państwa wspomnienia/wspomnienie się tam znalazło.

 

Wzdrukuj 1000 415 cropp

 

To bardzo proste. WEJDŹ NA PORTAL: wroclaw1989.pl, po lewej stronie znajduje się archiwum miejsc i osób, co ułatwi podróż po wspomnieniach innych.  Na mapę można nanieść SWOJE miejsce i o nim OPOWIEDZIEĆ. Możesz też dodać fotografię lub kopię dokumentu. Z tej wirtualnej mapy powstanie mapa realna, może trafi na nią również Twoje miejsce pamięci?

Read 6250 times Last modified on Dienstag, 22 April 2014 06:56