Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Donnerstag, 10 März 2011

Relacja z uroczystego wręczenia Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Wizyta dwóch nestorów związana była z uhonorowaniem jednego z nich - b. prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Richarda von Weizsäckera honorową profesurą im. Fritza Sterna. To zaszczytne wyróżnienie zostało ustanowione dwa lata temu przez prezydenta Wrocławia i Fundację Die Zeit w geście uhonorowania profesora Fritza Sterna i jego wybitnej działalności naukowej.

Obaj panowie wzięli udział w kilku uroczystościach we Wrocławiu, w tym dwóch organizowanych przez Centrum im. Willy’ego Brandta. Pierwsza z nich to spotkanie obu gości ze stypendystami programu Fritza Sterna, doktorantami Centrum im. Willy’ego Brandta oraz studentami Dyplomacji Europejskiej. Spotkanie to przebiegło w bardzo przyjacielskiej atmosferze, a czcigodni goście byli bardzo ciekawi swoich młodszych rozmówców. Wśród tematów pojawiało się wiele wątków, m.in. stosunek do Wrocławia, relacje polsko-niemieckie, a także wyzwanie, jakim jest dla obu naszych narodów integracja europejska.

Drugie spotkanie odbyło się w Auli Leopoldyńskiej. Po przywitaniu szacownych gości przez Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marka Bojarskiego nastąpił centralny punkt programu wizyty Sterna i Weizsaeckera we Wrocławiu – jakim było oficjalne przekazanie profesury byłemu prezydentowi RFN. Całość dopełniana była przez niezwykle emocjonalne pieśni wykonywane przez Bente Kahan, której Fundacja była jednym ze współorganizatorów spotkania.

Potem nastąpiła pasjonująca debata pt. Sąsiedztwo zobowiązuje. Polska i Niemcy wobec wyzwań globalizacji", moderowana przez Janusza Reitera, byłego ambasadora Polski w RFN i USA. Rozmówcy skupili się głównie na problemach związanych z integracją europejską – rozmawiali o tym, czy proces integracji jest nieodwracalny, o roli Rosji w Europie i jej możliwościach modernizacyjnych, a także nowych perspektywach współpracy transatlantyckiej w zmieniającej się obecnie sytuacji geopolitycznej. Poruszana była także kwestia nadchodzącej prezydencji Polski w Unii Europejskiej a także skutków bieżących wydarzeń w krajach arabskich.


Obie debaty były niezwykle interesujące, co nie dziwi, gdy zważy się na życiorysy obu gości: Fritz Stern urodził się we Wrocławiu, skąd wyemigrował do USA, gdzie jest dziś emerytowanym profesorem Uniwersytetu Columbia, autorem niezliczonych prac o historii Niemiec (w tym biograficznej książki pt. Moje cztery Niemcy). Richard von Weizsäcker był w latach 1984 – 1994 prezydentem Niemiec, a wcześniej m.in. burmistrzem Berlina, a także przewodniczącym Zgromadzeń Niemieckiego Związku Ewangelickiego.

 

Organizatorami spotkania byli: Miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta U. Wr., Dolnośląska Szkoła Wyższa oraz Międzynarodowy Instytut Studiów nad Kulturą i Edukacją DSW.

Fundatorzy przedsięwzięcia to: Miasto Wrocław oraz Fundacja ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius.

 

 

Michał Matlak

Sylwester Zagulski

Read 13641 times Last modified on Mittwoch, 30 März 2011 08:45
WBZ