Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Donnerstag, 23 September 2010

Wykład byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera na Uniwersytecie Wrocławskim Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)


Dnia 7 października, w czwartek, o godz. 17.00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1) odbędzie się wykład byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Gerharda Schrödera pt. ,,Unia Europejska w zglobalizowanym świecie- wyzwania i szanse dla Polski i Niemiec”. Jest to kolejna propozycja w ramach cyklu wykładów „Willy Brandt lectures”.Po utworzeniu Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego w 20002 r. powstał pomysł upamiętnienia jego patrona, byłego kanclerza RFN i laureata pokojowej Nagrody Nobla, Willy’ego Brandta. Z konkretną inicjatywą wystąpiła Fundacja Eberta, która zaproponowała, by co roku organizować wykład z udziałem polityków i naukowców z kraju i zagranicy. Termin wykładu nie został wybrany przypadkowo. Odbywa się on zwykle w rocznicę śmierci Willy’ego Brandta, 10 października. Dotychczas gośćmi Centrum byli: Dieter Langewiesche, Hans-Ulrich Klose, Erhard Eppler, Angelica Schwall-Dürren, Heinrich August Winkler i Jürgen Kocka.

 

 Wykład byłego kanclerza Gerharda Schrödera odbędzie się w szczególnym momencie. W tym roku obchodzimy nie tylko okrągłą rocznicę wizyty W. Brandta w Warszawie i podpisania układu normalizacyjnego między Polską a RFN w 1970 r., który umożliwił nawiązanie stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Ważnym wydarzeniem o charakterze symbolicznym było uklęknięcie kanclerza przed pomnikiem Bohaterów Getta. Ten spontaniczny gest niemieckiego polityka, skrzętnie wypierany przez komunistów z oficjalnego przekazu, stał się jedną z ikon pojednania polsko-niemieckiego. W obecnym roku mija także 20 rocznica podpisania przez Polskę i zjednoczone Niemcy układu o granicy, który potwierdzał rozstrzygnięcia poczdamskie w sprawie jej przebiegu, kończył tym samym trwające kilka dziesięcioleci zabiegi polskiej dyplomacji o uznanie granicznego status quo.

 

Polska i Niemcy stoją dzisiaj przed ogromnymi wyzwaniami. Z perspektywy ostatnich 20 lat wzajemnych relacji można bez wątpienia stwierdzić, iż stosunki bilateralne – mimo pojawiających się przejściowo sytuacji konfliktowych – układają się dobrze, w sposób typowy dla państw europejskich. Polska i Niemcy stały się ważnymi partnerami politycznymi oraz gospodarczymi. Dobre relacje mają swe odzwierciedlenie nie tylko w sferze politycznej. Przed Polska i Niemcami stoją jednak ogromne wyzwania, z którymi będą musiały się zmierzyć w następnych latach. Płaszczyzną współpracy będzie Europa oraz inne obszary na świecie. Stan i efekty tej współpracy będą wyznaczały poziom wzajemnych relacji. Problemy te, jak należy sądzić, znajdą się w centrum zainteresowania tegorocznego referenta.

 

Dyskusję, która odbędzie się po wykładzie, będzie moderować prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum.

 

Następnie w Ratuszu odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej stosunkowi W. Brandta do Polski pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy” Otwarcia dokonają były kanclerz RFN, Gerhard Schröder i prezydenta Wrocławia, dr Rafał Dutkiewicz.

Read 24907 times Last modified on Dienstag, 29 März 2011 10:39
WBZ