Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Donnerstag, 29 April 2010

Wystąpienie Schumana Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

W dniu 27 kwietnia 2010 roku w Centrum im. Willy'ego Brandta prof. Henri Ménudier wygłosił wykład pt. „Niemiecko-francuskie pojednanie”.

 

 

Menudier

 

 

 

Okazję do konfrontacji z tematem stworzyła zbliżająca się 60. rocznica wystąpienia Roberta Schumana, które zapoczątkowało proces tworzenia Zjednoczonej Europy.

Prof. Ménudier przedstawił sytuację początkowo wzajemnej niechęci między dwoma państwami a następnie pojednania z punktu widzenia Francji. Owa niechęć była następstwem wojny francusko-pruskiej (1870-1871), oraz I i II Wojny Światowej. Przełomem w relacjach stało się wspomniane już wystąpienie Schumana, w którym jasno stwierdzono, że procesy integracyjne w Europie nie będą możliwe bez niemiecko-francuskiego pojednania.

 

 

 Menudier

 

 

Uchwalenie traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (1951) oraz traktatów ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (1957) doprowadziło do zacieśniania współpracy między krajami europejskimi już nie tylko w sferze politycznej, lecz także w gospodarczej i społecznej. Na przestrzeni kolejnych lat, mimo istnienia wielu sporów na linii Paryż – Berlin, niemieccy i francuscy politycy pozostali zgodni w kwestii potrzeby budowania Wspólnej Europy.

 

 

Menudier

 

 

Po wygłoszeniu wykładu zadawano profesorowi pytania. Pytano przede wszystkim o rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód i poglądy panujące we Francji dotyczące tej kwestii oraz o współpracę państw w ramach Trójkąta Weimarskiego.    
 

 

Fotografie: Agata Gruza 

 

Read 12994 times
WBZ