Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Dienstag, 30 März 2010

Prof. Heydemann w "Gazecie Wyborczej" Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 Nowymi autostradami mkniemy przez gospodarcze pustynie Rozmawiał Michał Kokot


Heydemann

Niemcy popełniły przy zjednoczeniu błąd, inwestując zbyt dużo pieniędzy w infrastrukturę i świadczenia socjalne w byłej NRD. Powinniśmy byli rozwijać przedsiębiorczość - mówi prof. Günter Heydemann*

 

Prof. Heydemann był w środę gościem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta, gdzie wygłosił wykład "Kwitnące krajobrazy czy opuszczone powiaty? Bilans Zjednoczenia Niemiec po 20 latach". Na podstawie danych ekonomicznych przedstawiał wciąż istniejące dysproporcje pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Niemiec. Opowiadał o błędach, które zostały popełnione w procesie transformacji oraz perspektywie zrównania gospodarczego i społecznego obu części Niemiec.

 

24.03.2010 r. o godz. 16.15 w CSNE prof. Günter Heydemann z Instytutu Badań Totalitaryzmu im. Hannah Arendt wygłosił w języku niemieckim wykład   pt. „Kwitnące krajobrazy czy opuszczone powiaty? Bilans ZjednoczeniaNiemiec po 20 latach.”

 

Prof. Heydemann skoncentrował się na historii przemian gospodarczych w NRD, pomyłkach transformacji i dysproporcjach między Niemcami zachodnimi i wschodnimi, które borykały się z kryzysem na rynku pracy i bezrobociem. Opowiadał również o problemie demograficznym. Podczas wykładu posługiwał się licznymi opracowaniami i danymi statystycznymi.

Heydemann


Wystąpienie profesora sprowokowało serię pytań zadawanych przez pracowników Centrum i innych gości, a następnie żywiołową dyskusję w języku niemieckim, w której poruszono m. in. tematy gospodarczych błędów w procesie zjednoczenia, sytuacji młodych kobiet w NRD, a także filmu i literatury.

 

Fotografie:  Anna Hoang The

 

Read 27135 times Last modified on Freitag, 15 April 2011 07:34
WBZ