Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Freitag, 19 März 2010

Średniowieczne imperium Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

17 marca 2010 r. o godz. 16.15 w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich odbył się kolejny wykład w ramach wykładów Seminarium Doktorskiego, prowadzony przez prof. Jana Zielonkę  - „Europa jako Imperium”. Wzbudził on żywe zainteresowanie publiczności, która tłumnie zebrała się, by wysłuchać profesora i zadawać mu pytania. 
 
 
 
Profesor 


 
 
W swojej książce "Europa jako Imperium" prof. Zielonka próbuje uchwycić zmiany, jakie zaszły w Unii Europejskiej po upadku muru berlińskiego. Proponuje nowe spojrzenie na instytucje i znaczenie Unii Europejskiej w procesie integracji europejskiej. Jest spojrzenie odmienne od koncepcji "Europy ojczyzn", czy przeciwstawnej koncepcji "federacji europejskiej". Prof. Zielonka proponuje "paradygmat neośredniowieczny", w którym zamiast supermocarstwa europejskiego powstaje wielopłaszczyznowa struktura nakładających się instytucji ponad narodowymi parlamentami. W takim kierunku Unia zmierza od 1989 roku. 
 
 
 
Dyskusja 
 
 

W trakcie wykładu prof. Zielonka zaproponował trzy podstawowe tezy. Po pierwsze, Unia Europejska przypomina bardziej średniowieczne imperium niż nowoczesne państwo. Po drugie, każde kolejne rozszerzenie Unii zmieniało jej charakter, a rozszerzenie na wschód z 2004 r. wniosło najwięcej różnorodności. Po trzecie, to wielkie europejskie mocarstwo nie jest w stanie wykorzystać swojej potencjalnej siły z uwagi na system zarządzania, a Traktat Lizboński niewiele zmienia w tej kwestii. Aby udowodnić tezę zawartą w swojej książce, profesor porównał wybrane cechy Unii Europejskiej z cechami „klasycznego państwa”. Na zakończenie omówił możliwe praktyczne konsekwencje tego stanu rzeczy. Wystąpienie profesora wywołało burzliwą dyskusję po serii pytań zadawanych przez doktorantów, którzy w dużej liczbie stawili się na wykład. 
 
 
Publicznosc 
 
 
 

Po wykładzie, o godz. 18.00, odbyło się spotkanie dyskusyjno-filmowe wokół filmu „Blaszany bębenek” Volkera Schlöndorffa (1979) na podstawie powieści Günthera Grassa pod tym samym tytułem (1959), prowadzone przez dr. Andrzeja Dębskiego. Ze względu na ograniczenia czasowe dr Dębski wygłosił jedynie krótkie wprowadzenie, poruszając tematy biografii  Schlöndorffa i wymieniając jego najważniejsze dokonania filmowe. Po projekcji widzowie opowiadali o swoich wrażeniach. Około godz. 21.00 dyskusja przeniosła się do pubu „Literatka” na rynku we Wrocławiu.
 
 
 
Debski 
 
 
Autorka fotografii: Anna Hoang The 
 
Read 14178 times Last modified on Freitag, 19 März 2010 10:35
WBZ