Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 14 Januar 2013

„Faust” w ramach cyklu filmowego "Kino nieme: sagi, mity, legendy" Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

CSNE jest jednym ze współorganizatorów cyklu filmów pt. "Kino nieme: sagi, mity legendy". Projekcje odbywają  się cyklicznie od listopada ubiegłego roku do lutego 2013r. w każdy trzeci czwartek miesiąca w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

 

17 stycznia o godz. 20.00 każdy zainteresowny będzie mógł zobaczyć  film  "Faust".


"Faust" - Niemcy 1926, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, scen. Hans Kyser, wyst. Gösta Ekman (Faust), Emil Jannings (Mefisto), Camilla Horn (Małgorzata), Frida Richard (matka), Ywette Guilbert (Marta); 106 min.

 

Mefisto zakłada się z archaniołem Gabrielem o to, że jest w stanie sprowadzić na złą drogę każdego człowieka. Wybór trafia na uczonego Fausta, szatan zaś zaczyna pokusę od zesłania na miasto zarazy, w wyniku której Faust zawiera z Mefistem pakt…

 

Film Murnaua nie jest klasyczną adaptacją tekstu literackiego: za jego inspiracje uważa się zarówno ludowe podania, jak i dramaty Marlowe’a i Goethego, choć skojarzenia z dramatem Goethego są najżywsze. Intrygujące wątki w ekranizacji Murnaua to motywy zawarcia paktu z szatanem podyktowane chęcią niesienia pomocy ludzkości, przekonująca postać Mefista („film słusznie mógłby nosić tytuł Mefisto” – pisała w recenzji niemiecka „Lichtbild-Bühne”), próby oszukania Mefista przez Fausta (powierzenie mu duszy tylko „na próbę”), pozbawienie tytułowego bohatera charyzmy i silnej osobowości oraz skupienie uwagi na ludzkim tłumie, pragnienie młodości i cena, którą trzeba za nią zapłacić, czułość i uwaga skupiona na postaci Małgorzaty, środki filmowe tworzące magiczną rzeczywistość…

 

Prezentowana wersja powstała w wyniku rekonstrukcji w 1996 roku materiałów z siedmiu źródeł filmowych przechowywanych w archiwach niemieckich, amerykańskich i duńskich. Ilustruje ją muzyka Paula Hensela skomponowana specjalnie na potrzeby filmu w 1926 roku.

 

Pobierz program  cyklu filmowego w formacie pdf


Read 26644 times Last modified on Montag, 14 Januar 2013 14:50