Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 04 Juli 2011

Zaproszenie na wykłady otwarte w ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Co dalej z Trójkątem Weimarskim?

Jaką rolę odgrywa Trójkąt Weimarski na arenie politycznej całej Europy? Czy w przyszłości współpraca nie powinna zostać poszerzona o partnerów wschodnich, takich jak Rosja czy Ukraina?

Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy Międzynarodowej Szkoły Letniej, organizowanej przez Instytut im. Willy’ego Brandta.

Mottem Międzynarodowej Szkoły Letniej w Centrum im. Willy’ego Brandta jest hasło „Sąsiedztwo zobowiązuje”, które nawiązuje do tematu "Trójkąt Weimarski i idea sąsiedztwa”. Uczestniczyć będą w niej młodzi naukowcy z Polski, Francji oraz Niemiec. Całość odbędzie się w dniach 10- 22 lipca br.


Pierwsze dwa dni, poniedziałek 11 lipca i wtorek 12 lipca, poświęcone będą wprowadzeniu do tematyki. Prelekcje i debaty w języku niemieckim są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W poniedziałek omawiana będzie historia relacji między Polską, Niemcami i Francją. Pierwszy wykład o wzajemnych stosunkach tych państw od XVIII wieku po czasy współczesne wygłosi prof. Martin Schulze Wessel z uniwersytetu monachijskiego (godz.14.00, ul. Strażnicza 1-3).

Uroczysta inauguracja nastąpi o godz.17.00 w Oratorium Marianum. Poprzedzi ona dyskusję panelową „Trójkąt Weimarski jako konieczna instytucjonalizacja stosunków trilateralnych w burzliwych latach 90. Krótki zarys historii powstania i perspektywy na przyszłość”.

We wtorek wykłady i dyskusje ropoczną się od godz. 9.00 w budynku CSNE przy ul. Strażniczej. Jako pierwszy o relacjach Rosji z Unią Europejską mówić będzie prof. Erhard Stölting z Uniwersytetu w Poczdamie.

13 lipca rozpocznie się w Krzyżowej warsztatowa praca młodych uczestników, którzy mają wymienić się swoimi doświadczeniami oraz refleksjami na temat relacji zagranicznych. Ich praca będzie polegała na krytycznym spojrzeniu na Trójkąt Weimarski. Razem stworzą dokument, w którym będą mieściły się idee na dalsze działanie tej instytucji. Punktem kulminacyjnym Międzynarodowej Szkoły Letniej będzie prezentacja dokumentu przed ambasadorami Polski

i Francji oraz przed przedstawicielem MSZ Niemieckiej Republiki Federalnej w Berlinie 21 lipca.

Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Centre interdisciplinaire d’études et de recherches sur l’Allemagne (CIERA Paryż) i Ludwig-Maximilians-Universität (Monachium). Inicjatywa jest objęta patronatem honorowym Wojewody Dolnośląskiego oraz Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Młodzi ludzie nie mieliby okazji do tak ważnej, internacjonalnej wymiany, gdyby nie praca komitetu organizacyjnego,

w skład którego wchodzą: dr Elżbieta Opiłowska, dr Monika Sus, dr Mirosława Zielińska oraz dr Dariusz Wojtaszyn.

Szkoła Letnia została wsparta przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt).

Program do pobrania

Read 21497 times Last modified on Mittwoch, 13 Juli 2011 06:40