Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 28 November 2011

„Obrazy Żydów we współczesnym filmie niemieckim” Przegląd filmowy Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

obrazyhistoriiW tym roku po raz pierwszy we Wrocławiu zapraszamy na edycję przeglądu filmowego „Obrazy historii”, która odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 2-8 grudnia br. pod hasłem „Obrazy Żydów we współczesnym filmie niemieckim”

[przegląd został zainicjowany w 2007 roku w Krakowie i w dniach 18-24 listopada 2011 r. miał swoją V edycję].

Jakie zatem są owe obrazy? A właściwie należałoby zapytać: Jaki jest obraz Żydów w najnowszym filmie niemieckim?  Bowiem niemieccy reżyserzy spoglądają na Żydów niemal wyłącznie przez pryzmat Holokaustu, przedstawiając ich – niezależnie od tego, w jakim czasie rozgrywa się akcja filmu – przede wszystkim jako ofiary nazizmu. Wyjątki, jakie stanowią komedia Siła złego na jednego w reżyserii Daniego Levy’ego czy polsko-niemiecka koprodukcja Do widzenia, Ameryko Jana Schüttego, ukazujące losy Żydów w oderwaniu od kontekstu drugiej wojny światowej, wydają się jedynie potwierdzać ową regułę. Swoistym bohaterem tegorocznej edycji „Obrazów…” jest Dani Levy, filmowiec pochodzenia żydowskiego, który w Polsce znany jest przede wszystkim jako reżyser filmu Adolf H. – ja wam pokażę!. Wśród dziewięciu filmów, które znalazły się w programie, aż trzy wyszły spod jego ręki. Levy, uważany przez niektórych niemieckich krytyków filmowych za spadkobiercę Ernsta Lubitscha, opowiadając o losach Żydów, nie tylko diagnozuje kondycję tej kultury, ale także dostarcza bodźców do analizy współczesnej świadomości niemieckiej. Ponadto filmowe obrazy Żydów pokazują, jak ważna jest kwestia tożsamości, w wielu wypadkach nadal trudna do rozstrzygnięcia. Znakomita większość filmów, które zostaną pokazane w tym roku, nigdy nie weszła do polskich kin. Podczas jubileuszowej edycji „Obrazów historii” publiczność będzie mogła także podyskutować o filmach i kryjących się za nimi historiach z ekspertami z różnych dziedzin – filmoznawcami, historykami, kulturoznawcami.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Program przeglądu we Wrocławiu:

  • 2.12. 2011 Joshua oraz Siła złego na jednego reż. Dani Levy
  • 3.12.2011 Żyrafa reż. Dani Levy
  • 4.12.2011 Noc Epsteina reż. Urs Egger
  • 5.12.2011 Aimée i Jaguar reż. Max Färberböck
  • 6.12.2011 Leo i Klara reż. Joseph Vilsmaier
  • 7.12.2011 Moje życie – Marcel Reich-Ranicki reż. Dror Zahavi
  • 8.12.2011 Żyd, który kochał Wrocław reż. Petra Lidschreiber oraz W poszukiwaniu żydowskiego Breslau reż. Stefanie Trambow, Andrea Zsigmond (filmy dokumentalne)

    Zapoznaj się z pełnym programem przeglądu

Wszystkie projekcje odbędą się w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64a (sala „Lalka”). 
Początek o godzinie 18.00. Po seansach zapraszamy do dyskusji z zaproszonymi gośćmi.
Przed każdym seansem słowo wstępne wygłosi, a po filmie dyskusję z zaproszonymi gośćmi poprowadzi filmoznawczyni i autorka projektu Ewa Fiuk.Read 20221 times Last modified on Dienstag, 29 November 2011 11:26
WBZ