Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 24 Oktober 2011

Cykl filmowy „POLSKA OCZYMA NIEMIECKICH REŻYSERÓW” Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

W okresie od listopada 2011 roku do lutego 2012 roku, w każdą drugą środę miesiąca, zapraszamy na cykl filmowy „Polska oczyma niemieckich reżyserów”, który odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Stosunki polsko-niemieckie przez lata, zwłaszcza po drugiej wojnie światowej, nacechowane były wzajemną niechęcią, wrogością i uprzedzeniami, które stały się pożywką dla stereotypów. W polskiej kinematografii dominował obraz Niemca jako zbrodniczego żołdaka, krwiożerczego kapitalisty lub bezwzględnego urzędnika, reprezentanta władz rozbiorowych czy okupacyjnych. W niemieckiej kulturze dominował stereotyp polnische Wirtschaft (polska gospodarka), sięgający korzeniami XVIII wieku, ukazujący naród cywilizacyjnie zacofany, skłócony i niezdolny do konstruktywnych działań. Od czasu przełomu 1989/90 oba kraje wkroczyły w fazę bliskiej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej, która skutkuje też dekonstrukcją tradycyjnych stereotypów.
Cykl filmowy pt. „Polska oczyma niemieckich reżyserów” ma na celu przybliżenie współczesnego obrazu Polski konstruowanego przez kinematografię naszego zachodniego sąsiada, koncentrując się na filmach z ostatnich lat, powstałych tuż przed i po wejściu naszego kraju do strefy Schengen. Jak likwidacja granic i współpraca na wielu polach działalności przekłada się na postrzeganie naszego kraju przez niemieckich reżyserów? Czy istniejące od dziesięcioleci wizerunki ulegają przełamywaniu i w jaki sposób? A może stereotypy wciąż istnieją, ukazując swoją trwałość na zmiany? Czy współczesny obraz Polski widzianej z Zachodu odpowiada temu, co myślą o swojej ojczyźnie jej mieszkańcy? To niektóre z pytań, które chcielibyśmy postawić podczas prezentowanego cyklu. Filmy wybrane do przeglądu należą do słabiej znanych w Polsce, a większość nigdy nie trafiła do szerszej dystrybucji kinowej. Zapraszamy!

Program przeglądu:

  • 9.11.2011: Zimowy ojciec (Wintertochter), reż. Johannes Schmid, 2011
  • 14.12.2011: Polska Love Serenade, reż. Monika Wojtyłło, 2008
  • 11.01.2012: A na koniec przyszli turyści (Am Ende kommen Touristen), reż. Robert Thalheim, 2007
  • 8.02.2012: Polka weselna (Hochzeitspolka), reż. Lars Jessen, 2010


Opis filmów do zapoznania


Wszystkie projekcje odbędą się w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64a (sala „Polonia”). Początek o godzinie 20.00.

Przed każdym seansem słowo wstępne wygłosi kulturoznawca i filmoznawca, pomysłodawca cyklu, Andrzej Dębski.


WSTĘP: 6 PLN

Organizatorzy:

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Odra-Film

Instytut Goethego w Krakowie

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki


Read 18040 times Last modified on Mittwoch, 02 November 2011 07:06
WBZ