Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 26 September 2011

Ein weites Feld - Rozległe pole Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Polsko-Niemieckie Spotkania Filmowe / Deutsch – Polnische Filmbegegnungen  

Gerburg Rohde-Dahl: Ein weites Feld – Rozległe pole. Październik 2011 Oktober 2011

 

 

Centrum im. Willy'ego Brandta serdecznie zaprasza 12 października 2011

o godz. 18.30 na projekcję filmu „Ein weites Feld“ („Rozległe pole“)

i dyskusję z panią reżyser Gerburg Rohde-Dahl

Film jest osobistą rozprawą autorki z własną tożsamością jako Niemki, wywołaną przez berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy oraz własne wspomnienia z czasów okupacji niemieckiej w Gdyni  w latach 1940 – 1945. Autorka zachowała je w pamięci jako „najpiękniejsze lata swego dzieciństwa“.


Godzinny, wielokrotnie nagradzany film w reżyserii pani Gerburg Rohde-Dahl w niekonwencjonalny sposób, na dwóch poziomach narracji zajmuje się podejściem społeczeństwa niemieckiego do historii  nazizmu i okupacji w Polsce.

Z jednej strony obserwujemy postępującą budowę pomnika Holocaustu w Berlinie i słuchamy niezwykle ciekawych, spontanicznych, refleksyjnych i kontrowersyjnych komentarzy przygodnych przechodniów,  robotników,  a także architekta i innych osób publicznych. Z drugiej strony widz konfrontuje się ze szeczerą i bezkompromisową refleksją Gerburg Rohde-Dahl nad jej niemiecką tożsamością i kształtowaniem się własnej świadomości politycznej w kontekście historycznych i  rodzinnych  doświadczeń okresu 1939-1945.

Ojciec autorki filmu był członkiem NSDAP, urzędnikiem w okupowanej Gdyni, do której docierały wiadomości o obozie w Stutthofie. Pani Rohde-Dahl spędziła w Gdyni kilka lat wczesnego dzieciństwa, wspominając je jako „szczęśliwe“. Rozmowy ze starszą siostrą to próba swoistego rozrachunku z postacią ojca i z własną postawą. Osobiste komentarze autorki są wyrazem wewnętrznych dylematów, pozostawiają otwarte pytania i skłaniają – nie tylko widza – do dalszych refleksji.Początek spotkania: godz.18.30, ul. Strażnicza 1-3, s. 13 CSNE. Wstęp wolny. Film będzie pokazywany z polskimi napisami a dyskusje będą tłumaczone.

W każdym z planowanych spotkań uczestniczy osobiście autorka filmu, pani Gerburg Rohde-Dahl. Informacje dotyczące osoby Pani Rohde-Dahl, filmu „Ein weites Feld“ i pozostałej twórczości autorki na jej stronie: www.rohdedahl.de


Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację Konrada Adenauera w Warszawie/
Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit und der Konrad Adenauer Stiftung Warschau
plakat do pobrania


Read 18336 times Last modified on Donnerstag, 14 Juni 2012 05:02
WBZ