Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Dienstag, 18 September 2012

Warsztaty studenckie: „Przyszłość Europy” Featured

Written by  Alicja Kuropatwa
Rate this item
(0 votes)

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta we współpracy ze Uniwersytetem w Magdeburgu (Otto-von-Guericke Universitaet) zaprasza wszystkich chętnych studentów do udziału w warsztatach o tematyce polityczno-historycznej pt. „Przyszłość Europy”.
 

Spotkanie odbędzie się w Magdeburgu w dniach: 26-28.10.2012r. Organizatorzy pokrywają zarówno koszty podróży, jak i pobytu.
 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie drogą elektroniczną abstraktu wystąpienia (w języku niemieckim lub angielskim) do 4.10.2012r. do koordynatorki projektu Pani Elżbiety Opiłowskiej: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.
Poniżej szczegółowy programu warsztatów:26.10. 2012r. (piątek)

Powitanie:


18:00 -  przemówienie: Gitta Wolf i ambasador Rumunii


19:00 - powitanie. Zaproszeni są wszyscy goście warsztatów
Miejsce: Fürstenbergpalais (t.b.c.)

Warsztaty studenckie: „Przyszłość Europy“,  26-28.10. 2012r.
Miejsce: Roncalli-Haus (t.b.c.)

Warsztaty studenckie mają na celu wymianę poglądów pomiędzy studentami z Niemiec, Polski i Rumunii na temat aktualnych wyzwań przed jakimi stoi Unia Europejska.

 

 

27.10. 2012r. (sobota)


10.00-13.00 - panel pt. „Tożsamość supra- lub subnarodowa?”

 

Główną kwestią poruszaną podczas debat na temat integracji europejskiej jest stopień zjednoczenia Europy. Czy jest ona czymś więcej niż tylko rynkiem wewnętrznym i czy już teraz można mówić o wspólnym obszarze tożsamości europejskiej? Czy wzmocnienie regionalnej tożsamości wiąże się z utratą znaczenia państw narodowych? Jak również, na ile integracja europejska służy wzmocnieniu pozycji politycznej przedstawicieli mniejszości?

 

Uczestnicy dyskusji panelowej spróbuję odpowiedzieć na powyższe pytania i wszystkie te, które dotyczą bezpośrednio zależności związanych z procesem tworzenia tożsamości, mniejszości i regionów w Unii Europejskiej.

 

Prowadzący i moderatorzy:

  • Ireneusz Karolewski, Centrum Willy’ego Brandta we Wrocławiu
  • Klaus Detterbeck, OvGU Magdeburg
  • Marianno Babatu, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj

 

13.00-14.00 przerwa obiadowa


14:00-17:00 –panel pt. „Kryzys i przyszłość Europy”
 

Przyszłość Unii Europejskiej zagrożona jest z powodu zadłużonych państw, jak również z braku stabilności Euro. W związku z tym w panelu zostanie poruszony związek pomiędzy kryzysem rynku finansowego i kryzysem Euro, znaczeniem wspólnoty monetarnej dla integracji oraz rolą Niemiec w przezwyciężeniu kryzysu. Dodatkowo uczestnicy spotkania podejmą się analizy dotyczącej zmian sił politycznych na płaszczyźnie wielonarodowej i zamieszek o charakterze socjalnym w niektórych państwach. Przedstawiona zostanie również propozycja wyjścia z kryzysu.

 

Prowadzący i moderatorzy:

  • Sebastian Płóciennik, Uniwersytet Wrocławski
  • Björn Hacker, FES
  • Professor Gische, OvGU Mageburg

 

 

28.10. 2012r. (niedziela)

 

9.00-12.00 – panel pt. „Przejście na alternatywne źródła  energii i ochrona środowiska jako wyzwanie”


Niemcy postawili przed sobą ambitny cel: zaprzestanie korzystania z energii jądrowej na rzecz energii odnawialnej, czyli przejście z epoki kopalnych źródeł energii do nowej epoki - wykorzystania i produkcji energii. W czasie, kiedy Niemcy odwracają się od energii atomowej, Polska planuje budowę nowych elektrowni jądrowych. Czy Niemcy będą bodźcem do zmian polityki energetycznej mimo tego, że same nie posiadają odpowiedniego ministerstwa? Czy można w ogóle przeprowadzić proces zmiany źródeł energii bez wspólnego działania członków Unii Europejskiej?

 

Socjolodzy przepuszczają, że omawiana zmiana nie będzie jedynie dotyczyła sposobu wytwarzania energii, ale stanie się również początkiem procesu reformacji społeczeństwa. Przekształcone zostaną warunki pracy, styl życia, wzory konsumpcji, jak również podstawowe wartości społeczne. Jednak taki scenariusz nie nastąpi szybko i w związku z tym zadaniem uczestników panelu będzie jego dokładna analiza.

 

Prowadzący i moderatorzy:

  • Dr Katarzyna Dośpial-Borysiak, Uniwersytet Łódzki
  • Dariusz Szwed, Partia Zielonych (Polska)
  • Tatiana Böttcher (Wirtschaftsministerium Sachsen-Anhalt)Każdy panel składa się z referatu wprowadzającego w tematykę (30 min), referatu towarzyszącego (30 min) i dyskusji (30 min). Po przerwie (20 min) studenci powinni włączyć się w dyskusję kontynuując ją następnie w grupach robaczych.

 

Przed rozpoczęciem warsztatów zostanie wysłany skrypt do wszystkich uczestników.

 

 

 

 

 

Read 24694 times Last modified on Dienstag, 18 September 2012 12:09