Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Donnerstag, 20 August 2009

Historyczne znaczenie wypłat

Written by 
Rate this item
(0 votes)

W dniach 14-16 września obyła się w CSNE dwudniowa konferencja z udziałem ekspertów z Polski, Niemiec, Włoch, Ukrainy i Izraela, którzy będą dyskutować o historycznym znaczeniu wypłat dla byłych robotników przymusowych zatrudnionych w niemieckiej gospodarce w czasie II wojny światowej.

 

Natomiast 15 września odbyła się otwarta dla publiczności dyskusja panelowa oraz wykład. dyskusji panelowa ropoczęła się o godz. 17.15. Jej uczestnikami byli: Jakub Deka (Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie), Bartosz Jałowiecki (Warszawa), prof. Jose Brunner (Tel Aviv University), prof. Philip Ther (Uniwersytet Europejski we Florencji). Poprowadził ją prof. Constantin Goschler (Ruhr-Universität Bochum). Po dyskusji ok. godz. 19.00 rozpoczął się wykład prof. Jerzego Sułka (Warszawa) „Niemiecka pomoc humanitarna i finansowa w latach 1991-2007 dla poszkodowanych przez III Rzesze”. Panel i wykład były tłumaczone symultanicznie.

 

Po siedmiu latach wypłat dla byłych robotników przymusowych i innych ofiar narodowego socjalizmu Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność ” zakończyła w czerwcu 2007 r. swoją działalność. We współpracy ze swymi organizacjami partnerskimi Fundacja wypłaciła w tym czasie 4,4 mld euro dla 1,6 mln poszkodowanych. Środki te pochodziły z pieniędzy niemieckich, m. in. przekazanych przez firmy RFN. Kierowany przez Ruhr-Universität w Bochum międzynarodowy projekt ma za zadanie zbadać to przedsięwzięcie. Praca Fundacji zakończyła nie tylko trwający dziesięciolecia spór o odszkodowania dla byłych robotników przymusowych, lecz także stworzyła nowe formy współpracy międzynarodowej w zajmowaniu się tym historycznym bezprawiem. Badania nad funkcjonowaniem Fundacji pozwolą dowiedzieć się, jak działania w imię sprawiedliwości historycznej funkcjonowały w praktyce i co taka forma zadośćuczynienia oznaczała w praktyce dla osób poszkodowanych i społeczeństw stron wojennego konfliktu.

 

Organizatorami konferencji są Uniwersytet Wrocławski, CSNE Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ruhr-Universität w Bochum

 

Bliższych informacji udziela prof. Krzysztof Ruchniewicz

 

Read 36847 times Last modified on Freitag, 09 Oktober 2009 08:04
WBZ