Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Archiwum
agnieszka

agnieszka

2024-10-11 Templin baner

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

zaprasza na spotkanie z Wolfgangiem Templinem,

autorem książki Józef Piłsudski. Od rewolucjonisty do marszałka.

 

Spotkanie odbędzie się w piątek 11 października 2024 o godz. 16:00 w sali Wielkiej Wrocławskiego Ratuszu (Rynek 50, 50-996 Wrocław).

 

Wstęp wolny.

--

Ludziom choć trochę zorientowanym we współczesnych (ale sięgających jeszcze czasów NRD) relacjach polsko-niemieckich postaci Wolfganga Templina (rocznik 1948) przedstawiać nie trzeba. Enerdowski dysydent, znający Polskę i polskie środowisko opozycyjne od lat 70-tych (gdzie w połowie dekady studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim), odznaczony przez prezydenta Komorowskiego Medalem Europejskiego Centrum Solidarności, kierował w latach 2010-2013 biurem Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie. 

 

Po opublikowaniu w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dziejów II RP (Der Kampf um Polen. Die abenteuerliche Geschichte der zweiten polnischen Republik, Paderborn 2018), książki ciepło przyjętej przez czytelników (duża w tym była zasługa bardzo dobrego pióra Templina), niektórzy kręcili nosem, że autor przejmuje polski punkt widzenia. On sam nie widział w tym akurat niczego złego, zadowolony, że może niemieckim stereotypom i ocenom przeciwstawić polską narrację.    

 

I po jego najnowszej, poświęconej Józefowi Piłsudskiemu książce, znać, że Templinowi bardzo dobrze znana jest polska literatura przedmiotu i zależy mu nawet na upowszechnieniu wśród niemieckich czytelników elementów polskiej narracji o swoim bohaterze. 

 

Tym bardziej, że Naczelnik miał tam dobrą opinię ostatnio chyba w III Rzeszy, gdzie szczególną estymą darzył go sam Hitler, widząc w nim bohaterskiego pogromcę Rosjan, który w 1920 r. położył tamę „azjatycko-bolszewickiej” (jak wtedy mawiano) infiltracji Europy, widząc w nim niejako współczesne wcielenie Sobieskiego spod Wiednia. To wtedy ukazała się w Berlinie książka byłego korespondenta gazet niemieckich w Polsce, Friedricha W. Oertzena, Marschall Pilsudski. Der Schöpfer und Lenker des neuen Polen (1935), ilustrowana materiałami Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie. Oertzen pisząc o Polsce, że „jest państwem jej najsilniejszego i najaktywniejszego bojownika z pierwszej linii (…), który największą i najcięższą walkę swojego życia stoczył z Rosją”, współtworzył oficjalny wizerunek marszałka, jaki pod wpływem Führera rodził się wówczas w Niemczech. Wtedy też wydano w Niemczech czterotomowe wydanie jego pism Erinnerungen und Dokumente z przedmową H. Göringa.

 

Ta koniunkturalna, odgórnie sterowana sympatia nie wyszła Piłsudskiemu na dobre, w którym widziano po wojnie – choćby w wielokrotnie wznawianej, powojennej Geschichte Polens (1966) Gottholda Rhodego – głównie „dyktatora, choć bez zewnętrznych ram dyktatury”, cechującego się „pogardą dla ludzi i bezwzględnością”. Takie jego widzenie okazało się w Niemczech niezwykle trwale. Nawet Dieter Bingen, znawca polskiej historii, dyrektor niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, publikując w 2003 r. swoją Kleine Geschichte Polens i dostrzegając w nim „postać pełną sprzeczności (…) o cechach charyzmatycznych”, kładł nacisk na jego „pogardę dla instytucji i uregulowanych procedur demokratycznych, którymi nie wyświadczył młodej republice przysługi.”

 

Tymczasem Templin, który musiał zmierzyć się z całą negatywną, niemiecką tradycją percepcji Piłsudskiego, pisze o nim jako o „twórcy państwa” (co manifestuje się już w tytule książki) i o „liberalnym polskim patriocie”, który nie dał się też nabrać na hitlerowskie umizgi: „Piłsudski unikał bezpośredniego kontaktu z Hitlerem, chociaż ten wręcz o nie zabiegał.” Kontakty z możnymi III Rzeszy pozostawiał Beckowi, który jako minister spraw zagranicznych był na nie nolens volens skazany (stąd widać go na fotografiach z Hitlerem, Göringiem, Goebbelsem czy Ribbentropem).

 

Przede wszystkim jednak, w kontekście wielowiekowej asymetrii, jaka wciąż jeszcze cechuje stosunki niemiecko-polskie w odniesieniu do wiedzy, jaką społeczeństwa mają o sobie nawzajem, autor stawić musiał czoła tamtejszej (ale i generalnie zachodniej, jak podkreśla) dzisiejszej nieznajomości swojego bohatera. Niewiele się tam bowiem teraz wie – pisze Templin – tak o jego polskim, wewnątrzpolitycznym znaczeniu, jak i międzynarodowej doniosłości: „Jeżeli zapytać o ważnych europejskich polityków, którzy w latach 20-tych i 30-tych XX w. przeciwstawiali się związanym z Hitlerem i Stalinem totalitaryzmom oraz groźbie wojny, to padają nazwiska Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle’a, ale tylko z rzadka tego polskiego patrioty i bojownika o wspólną europejską perspektywę.” 

 

I to był dla autora główny impuls do napisania niniejszej biografii: „szerzyć wśród niemieckich czytelników wiedzę o Polsce, jej historii, wybitnych postaciach i politycznych doświadczeniach”. O tym wszystkim ta bardzo dobrze napisana książka traktuje na kanwie życia i dzieła twórcy polskiej niepodległości w 1918 r. A jest tam bardzo potrzebna zwłaszcza dzisiaj, w trudnej fazie wzajemnych stosunków, w której – pisze Templin w zakończeniu – „nadzieję budzi[polskie]silne społeczeństwo obywatelskie (…), mające własne spojrzenie na narodową tradycję i historię. A w tym swój udział ma też Komendant.”

 

Cieszyć się należy, że wyszła ta książka spod pióra autora w Niemczech znanego, cenionego, nie będącego zawodowym historykiem, co przydaje jej świeżości spojrzenia, i dysponującego świetnym piórem, co zaskarbi jej na pewno wdzięcznych czytelników. Jest to też autor, powtórzmy, wyśmienicie zorientowany w niuansach także obecnej polskiej rzeczywistości politycznej, co ujawnia w pasażach kontekstualizujących główny tok narracji. Widzi, a jakże, nachalne powoływanie się niektórych polskich polityków na dorobek i dziedzictwo II Rzeczypospolitej, ale, jak puentuje: „jej twórca tak naprawdę nie odpowiada jego wyobrażeniu o »prawdziwym Polaku«.” Dzięki warszawskiemu wydawnictwu Bellona książka Wolfganga Templina ukazała się w tym roku w przekładzie Marka Zybury na język polski.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

--

Templin

Piłka nożna na celowniku polityki. Polska–Niemcy–Europapod red. D. Wojtaszyna,

Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2024.

 

wojtaszyn pilkanozna okl-scaledOpis:

 

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportu w Europie, wyzwalająca szczególnie silne emocje i przyciągająca tłumy kibiców. Znaczenie futbolu w XX i XXI wieku spowodowało liczne próby jego politycznej instrumentalizacji. Politycy starali się wykorzystać i odpowiednio ukierunkować namiętności związane z widowiskiem piłkarskim, by osiągnąć pożądane cele polityczne bądź społeczne. Doprowadziło to do wielu patologii obecnych we współczesnym sporcie.

 

W okresie dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku: nazizmu i komunizmu piłka nożna stała się — dzięki jej potencjałowi integracyjnemu i asymilacyjnemu — jednym z elementów współtworzących nowe państwa powstające w Europie Środkowej. W państwach już ukształtowanych wykorzystywano futbol do wzmacniania nastrojów patriotycznych, z czasem wręcz nacjonalistycznych i podtrzymywania resentymentów wobec rywali.

 

Tom Piłka nożna na celowniku polityki zawiera artykuły poświęcone tym problemom, występującym na styku piłki niemieckiej (w wydaniu RFN i NRD), polskiej, austriackiej, szwajcarskiej, ukraińskiej i radzieckiej.

2024-10-24 Portnov baner 2

 

The Willy Brandt Centre for German and European Studies, University of Wrocław

invites to the public lecture:

 

"Re-thinking Polish and Ukrainian Studies in the Context of the Ongoing Russia's War against Ukraine"

Prof. Dr. Andrii Portnov

European University Viadrina, Director of the Viadrina Center of Polish and Ukrainian Studies (Frankfurt / Oder, Germany)

 

 

Date: Oktober 24th, 2024, 14.00-16.00 (CET),

Location: Room 13, Willy Brandt Centre, ul.Strażnicza 1-3, Wrocław

Link: https://zoom.us/j/98666521131?pwd=DZWk4yGE8osOLGUl5CyIrRIwrlUSwn.1

Meeting ID: 986 6652 1131
Passcode: 619743


Information about the guest lecturer: 

Dr. Andrii Portnov is Professor of Entangled History of Ukraine at the European University Viadrina and Director of the Viadrina Centre of Polish and Ukrainian Studies. He is also a founding director of PRISMA UKRAЇNA Research Network Eastern Europe in Berlin. His most recent book publications are: Dnipro. An Entangled History of a European City (Boston, 2022) and Polska i Ukraina: wspólna historia, asymetryczna pamięć (Berlin – Warszawa, 2023).

 

Upcoming lecture by Prof. Dr. Andrii Portnov on the topic «Re-thinking Polish and Ukrainian Studies in the Context of the Ongoing Russia's War against Ukraine" will present the results of preliminary observations and conclusions about the development of Polish and Ukrainian studies since February, 24, 2022.
The presentation will be focused on the teaching and research experience of the German Academia, on the ongoing theoretical debates and institutional changes. Special attention will be devoted to the newly established Viadrina Centre of Polish and Ukrainian Studies.
The lecture also intends to briefly introduce the audience to key concepts and events in the history of Ukraine related to the construction of Ukrainian statehood, Ukrainian ethnicity and Ukrainian identity.
Additionally, the lecture will consider vectors and prospects of transformation and development of German-Ukrainian and Polish-Ukrainian relations under the influence of the challenges of Russia's War against Ukraine.

 

This lecture is the second of a series of lectures on the topic "Ukraine between history and modernity: war challenges, historical  narratives and a conflict of interpretations".

 

Moderator of the discussions: Prof. Sören Brinkmann

Organizer of the lecture series: Prof. Oksana Danylenko (Contact and questions:  Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. )

Partner Institutions for these events: Coordination Center of the German Studies Center (ZDS) at Peking University, FU Berlin (Dr. Julia Kobzar)

The project is supported by the German Academic Exchange Service (DAAD).

 

The events will be held in a hybrid format (streamed on Zoom with English-Polish translation); additional information and links will be provided in separate announcements closer to the event.

 

--

 

Prof. Dr. Andrii Portnov

 

 

Poniżej prezentujemy listę przyjętych na I rok studiów na kierunku:


INTERDYSCYPLINARNE STUDIA EUROPEJSKIE, II stopnia stacjonarne


Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

na rok akademicki 2024/2025

 

 

Gratulujemy!

 

--

 

Wszystkie zajęcia na kierunku Interdyscyplinarne Studia Europejskie odbywają się w budynku CSNE im. Willy'ego Brandta przy ul. Strażniczej 1-3. Wyjątek stanowi lektorat z języka obcego, który odbywa się w semestrze letnim I roku i jest prowadzony przez SPNJO (pl. Biskupa Nankiera 2/3). Sprawy formalne takie jak legitymacje studenckie, wnioski czy stypendia można załatwić w Dziekanacie WNHiP (ul. Szewska 48).

 

/Schedule of classes held at the W. Brandt Center in the winter semester 2024/2025

Więcej o:

/Read more about:

 

 

--

 Organizacja roku akademickiego 2024-2025 na UWr

/Academic year calendar 2024/2025

 

     SEMESTR ZIMOWY

01.10.2024 – 21.02.2025

     SEMESTR LETNI

22.02.2025-30.09.2025 

 

Uroczysta Inauguracja – 01.10.2024

Okres zajęć dydaktycznych – 02.10.2024 – 03.02.2025*

 

dni rektorskie – 15.11.2022 (Święto Uniwersytetu)

przerwa świąteczna – 21.12.2024 – 06.01.2025

Sesja egzaminacyjna – 04.02.2025 – 14.02.2025

Sesja poprawkowa – 15.02.2025 – 21.02.2025

 

20.11.2024 r. w środę – przeprowadzone będą zajęcia piątkowe      

*09.01.2025 r. w czwartek – przeprowadzone będą zajęcia poniedziałkowe     

 

    

 

 

Okres zajęć dydaktycznych – 22.02.2025 – 16.06.2025*

 

dni rektorskie
– 02.05.2023
– Juwenalia - data zostanie ustalona odrębnym zarządzeniem rektora)

przerwa świąteczna – 18.04.2025 – 22.04.2025

Sesja egzaminacyjna – 17.06.2025 – 01.07.2025

Sesja poprawkowa – 01.09.2025 -09.09.2025

Przerwa semestralna (letnia)
– 02.07.2025 – 31.08.2025
– 10.09.2025 – 30.09.2025

 

* 05.05.2025 w poniedziałek – przeprowadzone będą zajęcia za Juwenalia

--

<< Start < Zurück 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Weiter > Ende >>
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL