Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Mittwoch, 31 Juli 2013

Spotkanie ewaluacyjne Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25 lipca 2013 roku w siedzibie Centrum W. Brandta UWr odbyło się spotkanie ewaluacyjne Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki (PNFN). Było to drugie spotkanie tego typu: pierwsze odbyło się dwa lata temu w Łodzi. Fundacja zajmuje się wspieraniem innowacyjnych polsko-niemieckich projektów naukowych. Od czasu podjęcia działalności jesienią 2008 roku PNFN wsparła około 120 projektów na łączną kwotę 4,2 mln EUR.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu oraz Rady Naukowej PNFN z ich przewodniczącymi na czele: byłą przewodniczącą Bundestagu prof. Ritą Süssmuth oraz prof. Stefanem Troebstem. Ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego powitał gości Prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą prof. Adam Jezierski, jak też dyrektor Centrum W. Brandta prof. Krzysztof Ruchniewicz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu, w tym Konsul Generalny dr Gottfried Zeitz.

 Po przedstawieniu profilu działalności Centrum Willy'ego Brandta UWr przez jego kierownictwo – prof. Krzysztofa Ruchniewicza, prof. Ireneusza Karolewskiego oraz prof. Marka Zyburę – nastąpiła ewaluacja czterech projektów badawczych finansowanych przez PNFN:

  • Porównanie i powiązanie europejskich kultur naukowych (kierownik: prof. Gangolf Hübinger, Uniwersytet Europejski we Frankfurcie nad Odrą);
  • Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur (kierownik: dr Andrzej Dębski, Centrum W. Brandta);
  • Migracja sezonowa. Społeczno-kulturowe skutki migracji sezonowej dla społeczności lokalnych (kierownik: prof. Wojciech Łukowski, Uniwersytet Warszawski);
  • „Euro-sieroty" w Polsce i dzieci migrantów cyrkulacyjnych w Niemczech w perspektywie edukacyjnej (kierownik: prof. Ireneusz Kawecki, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

 

Projekty były prezentowane w dwóch panelach. Dyskusję z udziałem prof. Gangolfa Hübingera oraz dr. Andrzeja Dębskiego moderowała prof. Joanna Jabłkowska (Uniwersytet Łódzki), natomiast panel z udziałem prof. Wojciecha Łukowskiego i prof. Ireneusza Kaweckiego prowadził prof. Maciej Duszczyk (Uniwersytet Warszawski). W trakcie dyskusji kierownicy projektów przedstawili uzyskane osiągnięcia badawcze, jak też odpowiadali na liczne pytania przedstawicieli PNFN.
Po ewaluacji projektów goście mieli okazję zobaczyć jedne z najciekawszych obiektów w mieście: kaplicę Hochberga przy kościele św. Wincentego i Jakuba oraz Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele św. Klary i św. Jadwigi. O cennych zabytkach opowiedziała przewodniczka i historyk sztuki Diana Codogni-Łańcucka (Uniwersytet Wrocławski).


Niezmiernie miło nam poinformować, że projekt „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur", prowadzony przez dr. Andrzeja Dębskiego w Centrum W. Brandta, został wysoko oceniony przez przedstawicieli PNFN i przedłużony o kolejne dwa lata.

Read 19186 times Last modified on Donnerstag, 26 September 2013 14:12