Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Montag, 15 April 2013

Nowa publikacja Grupy Kopernika

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Pod redakcją Dietera Bingena i Kazimierza Wóycickiego we współpracy z Krzysztofem Ruchniewiczem ukazała się najnowszą publikacja Grupy Kopernika.

13 lat temu w 2000r. z inicjatywy DPI w Darmstadcie oraz Instytutu Niemiec i Europy Północnej w Szczecinie powstało gremium dyskusyjne pod nazwą Grupa Kopernika. Od pierwszego spotkania, której moderatorami od początku po dziś dzień są prof. Dieter Bingen i dr Kazimierz Wóycicki, niemieccy i polscy eksperci rozpatrują problemy stosunków polsko-niemieckiech.

 

Wybitni historycy, politolodzy, kulturoznawcy, osobistości ze świata polityki i mediów na cyklicznych zjazdach zajmują się przede wszystkim "identyfikacją aktualnych, stałych i potencjalnych problemów w zrozumieniu i porozumieniu, różnic interesów, punktów spornych oraz konfliktów w relacjach polsko-niemieckich".
 

Ważnym elementem spotkań Grupy Kopernika jest dyskusja na temat możliwych dróg naprawy lub potencjalnych rozwiązań aktualnych problemów. Rezultatem każdej dyskusji jest stworzenie wspólnego dokumentu strategicznego zwanego raportem.

Inicjatorzy Grupy Kopernika wychodzą z założenia, że niewielki krąg ekspertów posługujących się mieszanką realizmu i niekonwencjonalności myślenia, potrafi na dłuższą metę zaproponować gremiom politycznym i opiniotwórczym pomysły na rozwiązanie problemów, stanowiących rzeczywiste lub potencjalne wyzwanie dla stosunków polsko-niemieckich. Główne zadanie Grupy Kopernika stanowi rozważanie aktualnego stanu oraz wariantów rozwoju stosunków polsko-niemieckich, przede wszystkim w dziedzinach, w których pojawiają się trudności spowodowane głębszymi przyczynami, o których nie mówi się w życiu politycznym. Szukanie punktów stycznych, w których łączą się elementy kultury, zagadnienia społeczne i polityka, to kolejna dziedzina zainteresowań Grupy. 

Grupa Kopernika jest grupą nieformalną i liczy obecnie 21 uczesników. Od wiosny 2000 r. Grupa spotyka się dwa razy do roku na przemian w Polsce lub w Niemczech.

 

Za patrona grupy partnerzy projektu wybrali Mikołaja Kopernika, rewolucyjnego nowatora wolnego od uprzedzeń, stawiającego pytania, szukającego odpowiedzi, nie występującego wyłącznie w interesach własnego narodu,  podziwianego w równym stopniu przez Niemców i Polaków – Europejczyka w pełnym tego słowa znaczeniu. 

 

Projekt finansuje Fundacja Roberta Boscha.

 

komunikaty oraz raporty z posiedzeń forum w latach 2000-2012 poruszające najbardziej aktualne, a często nawet kontrowersyjne problemy stosunków polsko-niemieckich, jak np. "Rozwiązania problemów dóbr kulturowych przeniesionych na skutek wojny w Niemczech i w Polsce", "Europejskie Centrum przeciw Wypędzeniom. Propozycja koncepcji działań", "Ukraina - partner strategiczny"

Read 22097 times Last modified on Donnerstag, 26 September 2013 14:11