Mittwoch, 13 Juli 2011

audaces fortuna iuvat

(0 votes)

zawody__zdjecie_do_artykuu2
Po miesiącach przygotowań, wylanych potów i bólów mięśni, pracownicy Centrum Studiów Niemieckich

i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz studenci pierwszego roku Dyplomacji Europejskiej wzięli udział w pierwszych uniwersyteckich regatach „na powitanie wakacji” zorganizowanych przez Dyrektora CSNE prof. Krzysztofa Ruchniewicza. „Poważni pracownicy na niepoważnych zawodach na Odrze”.

Wszyscy jednak do wyścigu podeszli bardzo poważnie i profesjonalnie. Zaproponowaliśmy w maju, aby uczcić koniec semestru zmaganiami  wioślarskimi na Odrze –powiedział dzień przed zawodami prof. Ruchniewicz.  Reakcje na nasz apel, a właściwie ich brak, mogły załamać nawet najbardziej zdeterminowanych, ale nie poddaliśmy się. Mimo braku przeciwnika nie zrezygnowaliśmy z treningów i przygotowań.

W piątek, 8 lipca o godz. 10:00 nareszcie nadszedł moment, w którym łódki stanęły na linii startowej. Jako pierwsze ścigały się trzy osady studenckie. Do rozlosowania były dwie „dwójki” ze sternikiem i jedna bez.

W wyścigu wzięli udział:

• pierwsza osada: Magdalena Karkulak, Weronika Wolanin oraz Bartłomiej Grzebyk (sternik)
  • druga osada: Dorota Wandzel (sternik), Mateusz Kwiatkowski oraz Wojciech Kielesiński
  • trzecia osada: Sylwester Zagulski, Krzysztof Wolanin

Zmagania utrudniał bardzo silny wiatr, wywołujący duże fale oraz chybotliwość łódek. Jako pierwsza linię mety przekroczyła osada druga, wyprzedzając o ok. trzydzieści metrów osadę nr 3. Ostatnie przypłynęły dziewczyny ze sternikiem - jednakże to im składał za determinację największe gratulacje trener Andrzej Mulka.

Bieg, w którym do rywalizacji stanęli najodważniejsi pracownicy CSNE, rozegrał się na trasie od mostu Grunwaldzkiego do mostu Uniwersyteckiego. Wygrała ze względu na największą determinację,  dwójka bez sternika w składzie: Krzysztof Ruchniewicz i Tomasz Moskal. Jako drudzy w kolejności na metę wpłynęli: Piotr Wejman i Jarosław Józefowicz. Bardzo silni i pełni optymizmu, ale mimo to ostatni stawili się: Ireneusz Karolewski (sternik), Dariusz Wojtaszyn i Andrzej Dębski.

Po zakończonych regatach Rektor UWr prof. Marek Bojarski uhonorował zwycięzców. Nagrody ufundowało Radio RAM. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę z logiem Uniwersytetu. Po tej ceremonii w CSNE odbył się zasłużony Bal Mistrzów, na którym serwowano wyśmienite kanapki, kiełbaski oraz piwo dla zawodników i kibiców.

Po imprezie wydarzenie skomentował trener Andrzej Mulka: - Gdy usłyszałem o tych regatach, nie wierzyłem, że to się uda, ale oni wykazali się wielką odwagą, determinacją i wytrwałością. Te miłe słowa z pewnością jeszcze bardziej zagrzeją do dalszego treningu zarówno pracowników CSNE, jak i studentów DE. Mamy jednak nadzieję, że kolejne osady również wezmą udział w regatach.

Rzucamy wyzwanie: wyjdźcie z ławek i zza katedr. Liczymy, że w przyszłym roku znajdą się śmiałkowie, którzy podejmą rękawice, a raczej wiosła. My na pewno wypłyniemy znowu – zapowiada prof. Ruchniewicz.

Autor tekstu: Bartłomiej Grzebyk

Redakcja: Katarzyna Korman

Źródła cytatów: wiadomości na stronie UWr

Read 20736 times Last modified on Donnerstag, 14 Juni 2012 05:12