Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Projekt „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” Featured

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymało dotację Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki w wysokości 60 tys. EUR na realizację projektu „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur”. Projekt będzie prowadzony we współpracy Centrum im. W. Brandta UWr z Instytutem Nauk o Mediach Uniwersytetu w Trewirze oraz z Polskim Towarzystwem Kulturoznawczym. Dotacja przyznana została na okres 2 lat.

 

Celem projektu jest ukazanie związków pomiędzy kinem polskim i niemieckim, co jest o tyle istotne, że kino niemieckie należy wciąż do słabo u nas rozpoznanych i opisanych. Również w Niemczech wiedza o kinematografii polskiej wykazuje znaczne deficyty. O ile więc kinematografie polska i niemiecka są obecnie słabo znane w krajach sąsiedzkich, to tym bardziej odnosi się to do ich wzajemnych relacji, inspiracji i oddziaływań. Wspólny projekt polsko-niemiecki stanowi odpowiedź na istniejące w nauce deficyty badawcze oraz zapotrzebowanie społeczne – w czasach europejskiego zbliżenia przypada mu istotna rola w procesie wzajemnego zrozumienia i pogłębiania polsko-niemieckiej współpracy.

 

Projekt koncentruje się nie tylko na tradycyjnych problemach filmoznawczych, podejmujących tematykę związków polsko-niemieckich w odniesieniu do poszczególnych twórców i ich dzieł, nurtów i formacji artystycznych, ale przykłada też wagę do regionów pogranicza polsko-niemieckiego. W tym ujęciu zaznacza się również metodologiczna innowacyjność projektu, który w duchu nurtu New Film History ujmuje „kino” szeroko – jako przestrzeń łączącą technikę, społeczeństwo i kulturę. W kręgu zainteresowań badawczych znajdą się więc ekonomiczno-społeczne, techniczne, prawne i polityczne uwarunkowania działalności kinematograficznej, przedsiębiorstwa zaangażowane w produkcję, dystrybucję i projekcję filmów, repertuary kin i ich publiczność, transfer technologii oraz kultura filmowa.

 

Realizacja projektu obejmuje prace prowadzone na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, jego ideą jest zaangażowanie doktorantów z Polski i z Niemiec, którzy w ramach swoich dysertacji analizować będą zagadnienia szczegółowe. Przewidziany jest udział dwóch naukowców (po jednym z każdego kraju) przygotowujących prace doktorskie pod opieką prof. Andrzeja Gwoździa (Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze) oraz prof. Martina Loiperdingera (Uniwersytet w Trewirze). Nabór na studia doktoranckie przeprowadzony zostanie w październiku, a młodzi naukowcy otrzymają 2-letnie stypendia.

 

Po drugie, planowane jest przygotowanie porównawczej analizy dotyczącej dziejów kina we Wrocławiu i we Lwowie w okresie międzywojennym. Interesujący jest zarówno instytucjonalny rozwój kina, jak też jego społeczny odbiór i znaczenie kulturowe oraz polityczne. Tym samym Wrocław i Lwów staną się soczewką, poprzez którą ukazane zostaną podobieństwa i różnice pomiędzy kinem polskim i niemieckim lat 20-tych i 30-tych. Badania w ramach projektu prowadzić będzie dr Andrzej Dębski.

 

Trzecim aspektem projektu jest zorganizowanie międzynarodowej konferencji filmoznawczej (jesień 2011) poświęconej związkom pomiędzy kinem polskim a niemieckim, zarówno przedwojennym, jak i powojennym oraz współczesnym, z uwzględnieniem problematyki regionów transgranicznych. Planowany jest udział 20 naukowców spoza Wrocławia, w tym 10 z Polski i 10 z Niemiec, jak też naukowców wrocławskich.

 

Wyniki badań opublikowane zostaną w formie książkowej. Dodatkową wartością projektu jest nawiązanie współpracy pomiędzy instytucjami filmoznawczymi w obydwu krajach, zarówno akademickimi, jak i muzeami oraz archiwami. Ułatwi to w przyszłości organizowanie wspólnych przedsięwzięć badawczych oraz popularyzatorskich, jak też przeglądów i retrospektyw filmowych.

 

Kierownikiem projektu jest dr Andrzej Dębski, absolwent Centrum im. W. Brandta UWr, filmoznawca i kulturoznawca, autor książki „Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918” (2009).

 

Read 30865 times Last modified on Mittwoch, 26 März 2014 12:27
WBZ