Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego

(1 Vote)

Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu OPUS-22

Kierownik projektu:

dr hab. Andrzej Dębski

Zespół projetowy:

prof. Joseph Garncarz (Uniwersytet Koloński), stypendysta (wyłoniony w konkursie)

2022 — 2026

Opis projektu:

Administracja Generalnego Gubernatorstwa utworzyła osobne kina dla różnych narodowości: Polaków, Ukraińców i Niemców (przepisy zabraniały chodzenia do kin Żydom). Ta unikalna sytuacja pozwala na badanie nazistowskiej polityki kulturalnej na wielu płaszczyznach. Bazując na studiach przypadków dotyczących programowania kin i preferencji filmowych widzów w Krakowie, Warszawie i Lwowie przeanalizujemy nazistowską politykę kulturalną w odniesieniu do tych trzech grup narodowych, a także ich reakcje na ofertę filmową.

Rezultat:

Publikacja: Andrzej Dębski, Kina dla Niemców w okupowanym Krakowie na tle kin dla Polaków: polityka repertuarowa i preferencje filmowe widzów, „Images. International Journal of Film, Performing Arts and Audiovisual Communication”, 2022, nr 41 [w przygotowaniu].

Inne działania: ogłoszono konkurs na 12-miesięczne stypendium naukowe dla studenta lub doktoranta.

Umowa nr UMO-2021/43/B/HS2/02453 do projektu badawczego nr 2021/43/B/HS2/02453.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Zespół projetowy:

dr hab. Andrzej Dębski (CSNE/Uniwersytet Wrocławski), dr Ewa Fiuk (Polska Akademia Nauk), prof. Krzysztof Ruchniewicz (CSNE/Uniwersytet Wrocławski)

2022 — 2023

Opis projektu:

Projekt dotyczy problematyki migracji w perspektywie współczesnego kina niemieckiego. Obejmuje on siedem spotkań poświęconych różnym kontekstom migracyjnym. Każde spotkanie będzie się składać z projekcji filmowej (dostępnej online lub przez platformę mojeekino.pl) i dyskusji z udziałem specjalistów (przez platformę Zoom). Projekt bazuje na badaniach dr Ewy Fiuk, która przygotowuje monografię naukową na ten temat.

Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

Kierownik projektu:

dr hab. Andrzej Dębski

Zespół projetowy:

dr Ewa Fiuk (Polska Akademia Nauk), prof. Joseph Garncarz (Uniwersytet Koloński), prof. Andrzej Gwóźdź (Uniwersytet Śląski), prof. Kristina Koehler (Uniwersytet Koloński)

2021 — 2022

Opis projektu:

Celem projektu było opracowanie koncepcji kursu historii kina niemieckiego dla polskich studentów wraz z koncepcją podręcznika do tego kursu (realizacja koncepcji przewidziana jest w ramach większego projektu, wniosek zostanie złożony w 2023 roku). Drugim punktem ciężkości była organizacja przeglądu „Dolny Śląsk w kinie niemym” (filmy były dostępne do oglądania na platformie  https://mojeekino.pl, a dyskusja odbyła się przez Zoom).

Read 5602 times Last modified on Dienstag, 04 April 2023 23:31