Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Spotkanie z autorem książki: "Das schlesische Riesengebirge. Polonisierung einer Landschaft nach 1945"
Wednesday, 26 September 2012 12:47
There are no translations available.


Tematowi oswajania krajobrazu na Ziemiach Zachodnich po 1945 r. poświęcono niejedną publikację. Historycy i kulturoznawcy badali kwestie zmiany nazw ulic i miejscowości, tworzenia nowej polityki pamięci czy też powojennej obudowy. Niewiele wiemy jednak o tym, jak nowo tworzące się społeczności radziły sobie na co dzień ze spuścizną materialną i kulturową po niemieckich mieszkańcach ziem przyłączonych do Polski po II wojnie światowej.

 

Mateusz J. Hartwich, wrocławianin, obecnie mieszkający w Berlinie, zbadał w ramach doktoratu proces oswajania krajobrazu w regionie jeleniogórskim na przestrzeni ćwierćwiecza. Wynikiem jego pracy jest publikacja: "Das schlesische Riesengebirge. Polonisierung einer Landschaft nach 1945", na której prezentację Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu serdecznie zaprasza.

 

 

Spotkanie odbędzie się 08. 10. 2012r. o godzinie 17.00

w CSNE Uniwersytetu Wrocławskiego, w Sali im. Lutza.
 
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Harmonogram spotkania:
  • powitanie i przedstawienie sylwetki autora książki przez dyrektora CSNE Pana prof. Krzysztofa Ruchniewicza
  • wprowadzenie przez autora oraz przedstawienie ok. 20-minutowego fragmentu (w jęz. polskim)
  • dyskusja moderowana przez prof. RuchniewiczaDr Mateusz J. Hartwich, ur. w 1979 r. we Wroclawiu, studia kulturoznawstwa na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odra. Wspolinicjator i organizator wielu transgranicznych projektow kulturalnych i naukowych, m.in. miedzynarodowego sympozjum i wystawy nt. Odra jako lacznika między Polska a Niemcami. W latach 2007-2010 doktorat w ramach Berlinskiego Kolegium Porownawczej Historii Europy. Pracuje jako menedzer projektow, tlumacz i publicysta w Berlinie.