Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

działalność biblioteki CSNE

 

  •  Mur Berliński (od 2014-10 do 2014-12)

Tematyczna wystawka książek ze zbiorów Biblioteki CSNE oraz informacje w antyramach.

więcej facebook

Mur Berlin 4

 


 

  • Biblioteka Cyfrowa CSNE oraz Repozytorium CSNE (od 2014-10)

W październiku 2014 r. uruchomiono Bibliotekę Cyfrową CSNE oraz Repozytorium CSNE. Celem przedsięwzięcia jest udostępnianie materiałów naukowych i dydaktycznych z zakresu problematyki niemieckiej i europejskiej, a w szczególności relacji polsko­niemieckich. Zadaniem kolekcji jest także popularyzowanie interdyscyplinarnych dokonań z tego zakresu. Kolekcja BC obejmuje publikacje wydawane przez CSNE, materiały promocyjne oraz dorobek naukowy pracowników Centrum. Repozytorium CSNE ma na celu udostępnianie materiałów naukowych i dydaktycznych przede wszystkim autorstwa pracowników naukowych Centrum, ale także doktorantów i studentów. Materiały z Biblioteki stały się częścią portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych, a dzięki transferowi danych są widoczne w międzynarodowych serwisach: Europeanie, ViFaOst oraz DART-Europe.

 


 

  • Prezentacja książki pt.: Jüdisches Leben zwischen Ost und West. Neue Beiträge zur jüdischen Geschichte in Schlesien (2014-10-02)

więcej tutaj

Fotogaleria
Juedisches Leben

 


 

  • 100 lat temu rozpętano Wielką Wojnę (1914-2014) (od 2014-06 do 2014-08)

Tematyczna wystawka książek ze zbiorów Biblioteki CSNE oraz informacje w antyramach. 

I wojna swiatowa 2I wojna swiatowa 1

 


 

  •  Spotkanie autorskie z Paulem Bokowskim i promocja książki pt.: Hauptsache nichts mit Menschen (2014-05-14)

  więcej tutaj

więcej facebook

P bokowski

 


 

  •  Spotkanie autorskie z Brygidą Helbig i promocja książki pt.: Niebko (2014-04-09)

 więcej tutaj

więcej facebook

B.Helbig

 


 

  • Spotkanie autorskie z Dorotą Danielewicz-Kerski i promocja książki pt.: Berlin. Przewodnik po duszy miasta (2014-03-31)

więcej tutaj

Fotogaleria

 

Kerski

 


 

  • Hannah Arendt (1906-1975) (od 2014-02 do 2014-05)

Z okazji polskiej premiery filmu o Hannah Arendt pokazaliśmy w naszej Bibliotece wszystkie posiadane książki Jej autorstwa oraz publikacje o tej niezwykłej niemieckiej teoretyk polityki i filozof.

Arend jest uznana za jedną z najbardziej wpływowych myślicielek XX w. Stworzyła pojęcie „banalność zła" i teorię totalitaryzmu. Jej dzieła były oficjalnie publikowane w Polsce dopiero po 1985 r. Wystawkę uzupełniają tablice informacyjne oraz kinowy plakat.

 

Hanna Arendt studenci 780x383 scaled cropp

 


 

  • II Zjazd Niemcoznawców (od 2013-11-21 do 2013-11-23)

 

"Get the Flash Player" "to see this gallery."

W ramach organizowanego przez CSNE 2 Zjazdu Niemcoznawców zaplanowano Forum Bibliotekarzy na temat: Współczesne Niemcy (1989- ) w księgozbiorach polskich bibliotek i instytucji kultury. Celem tego spotkania była 5-10 minutowa prezentacja każdej instytucji i kolekcji bibliotecznych lub archiwalnych, które dotyczą współczesnych Niemiec. Materiały w formie posterów, przygotowane przez uczestników spotkania, posłużyły jako ilustracja do dyskusji o przyszłej współpracy, a także do stworzenia fizycznej wystawy w korytarzu Centrum.

Więcej informacji o zjeździe: http://zjazdniemcoznawcow.pl

Sprawozdanie z forum opublikowano w Biuletynie EBIB. Zapraszamy do lektury:
Kotyńska, E. Sprawozdanie z Forum Bibliotekarzy zorganizowanego w ramach II Zjazdu Niemcoznawców (2013). Biuletyn EBIB [on-line] 2014, nr 10 (146), Polskie zasoby otwarte – co mamy? [Dostęp 20.02.2014]. Dostępny w World Wide Web: http://open.ebib.pl/ojs/index.php/ebib/article/view/209. ISSN 1507-7187.

 


 

  • Tydzień zakazanych książek w Bibliotece CSNE (od 2013-09-22 do 2013-09-28)

Po raz pierwszy w dziejach naród stawia pomniki nie swoim „wojownikom i bohaterom",

ale ofiarom popełnionych przez współziomków zbrodni.

(Salomon Korn)

Biblioteka po raz drugi włączyła się w akcję Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) koordynowaną w całej Polsce przez portal bibliosfera.net. W naszej Bibliotece przygotowano wystawę książek pt.: „Zakazani, wykluczeni, prześladowani - autorzy i dzieła w Trzeciej Rzeszy (1933-1945)" oraz prezentację. 

"Get the Flash Player" "to see this gallery."
 

W tekście znalazły się informacje o tragicznych wydarzeniach palenia książek od 1933 r. w uniwersyteckich miastach ówczesnych Niemiec. Akcja ta stała się początkiem prześladowania wszystkich tych, którzy byli przeciwni "niemieckiemu duchowi" i nie zgadzali się na współpracę z nazistami. Skazywano ich na emigrację, wykluczenie lub śmierć. Lista prześladowanych niemieckich naukowców, polityków, artystów, pisarzy, przedsiębiorców, prawników, czy sportowców niestety jest długa. W prezentacji wymieniono tylko nielicznych przedstawicieli oraz ich dzieła. Wspomniano również o emigracji wewnętrznej oraz o opozycji, a w tym o Kręgu z Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji: Zakazani, wykluczeni, prześladowani - autorzy i dzieła w Trzeciej Rzeszy (1933-1945)

 


 

  • Praktyki studenckie (od 2013-07-01 do 2013-07-26)
W lipcu 2013 r. swoją praktykę biblioteczną odbyli studenci Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapoznali się z organizacją i tokiem prac w naszej specjalistycznej bibliotece naukowej, zostali włączeni w bieżące działania biblioteczne "od gromadzenia po marketing" oraz poznali biblioteczny warsztat pracy.

Sprawozdanie z forum opublikowano w Biuletynie EBIB. Zapraszamy do lektury:
Kotyńska, E. Sprawozdanie z Forum Bibliotekarzy zorganizowanego w ramach II Zjazdu Niemcoznawców (2013). Biuletyn EBIB [on-line] 2014, nr 10 (146), Polskie zasoby otwarte – co mamy? [Dostęp 20.02.2014]. Dostępny w World Wide Web: http://open.ebib.pl/ojs/index.php/ebib/article/view/209. ISSN 1507-7187.

2013-07-20 Praktykanci Biblioteka

Podczas trzech tygodni praktyk miałam okazję zdobyć sporo nowych doświadczeń oraz wykorzystać w praktyce dotychczasowo zdobytą wiedzę. Odbyte praktyki uważam za bardzo atrakcyjne ze względu na różnorodność powierzanych zadań oraz ze względu na to, iż moja praca widocznie przyczyniła się do sprawniejszego funkcjonowania biblioteki. Podczas praktyk głównie zapoznałam się z systemem KOHA oraz mogłam w praktyce wykorzystać znajomość MARC21, opracowując formalnie zbiory z kolekcji prof. W. Spohna oraz nowości. Rozpoczęłam również prace nad uporządkowaniem i stworzeniem listy czasopism gromadzonych przez bibliotekę. Zapoznałam się z działaniem biblioteki z zakresu gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów. Pracując przy opracowaniu ulotki reklamującej bibliotekę  miałam możliwość zapoznania się z PR placówki.

Chciałabym wyrazić przeogromną wdzięczność Pani dr Edycie Kotyńskiej za możliwość pracy w tak miłej atmosferze oraz za profesjonalizm z jakim zorganizowany został program moich praktyk.

Anna Kania

Praktyka w Bibliotece Centrum im. Willy’ego Brandta przebiegła bardzo owocnie. Dzięki odbytej praktyce mogłem nauczyć się praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej podczas dwóch lat studiów i nabrać nowych doświadczeń. Praca była bardzo zróżnicowana, dzięki czemu mogłem dotknąć wielu sfer pracy w bibliotece. Wraz z koleżanką praktykantką katalogowaliśmy i opracowywaliśmy nowości, prace licencjackie i magisterskie oraz księgozbiór Prof. W. Sohna. Spisywaliśmy czasopisma zebrane przez bibliotekę i braliśmy udział w tworzeniu ulotki. Uczestniczyliśmy również w wyjściu do księgarni, oraz odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w celu obejrzenia wystawy typograficznej. Przełożeni byli bardzo pomocni. Dzięki ich dużej wiedzy i doświadczeniu wiele się nauczyłem, a sama praca przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Praktyka nie była traktowana jako obowiązek, lecz uczęszczałem na nią z przyjemnością. Z czystym sumieniem mogę polecić odbycie praktyki w Bibliotece CSNE studentom Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.

Filip Brodacki

 


 

  • Akcja "uwolnij książkę" czyli co, to jest bookcrossing? (od 2013-01)

W ramach akcji przygotowano informacje oraz dla czytelników i gości Centrum „ławeczkę” bookcrossingową, która jest uzupełniana materiałami niepasującymi do profilu naszych zbiorów.

 


 

 

280162 264678506982691 524100536 o-1 780x283 scaled cropp

 

  • "Książka dla żaka" (od 2012-10-22 do 2012-10-24)

W sierpniu i we wrześniu przeprowadzono, wg profilu gromadzenia zbiorów, czasochłonne prace porządkowe i selekcję darowizn (166 pudeł, ok. 7,5 tony). W efekcie publikacje po selekcji zostały zaproponowane wrocławskim bibliotekom

i pracownikom naukowym, a na końcu trafiły do studentów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowanie. 

W organizacji pomogły nam studentki dyplomacji europejskiej oraz nasi praktykanci.

 


 

 


tydzien zakazanych ksiazek 2 780x283 scaled cropp-kopia

 

  • "Tydzień zakazanych książek" (od 2012-09-25 do 2012-10-06)

Biblioteka uczestniczyła w ogólnokrajowej akcji „Tydzień zakazanych książek 2012” przygotowując wystawkę pt. „Opozycja systemowa”.

Uzyskaliśmy pochwały za koncepcję tematu oraz aranżację fotograficzną, a nasza praca znalazła się w krajowym podsumowaniu akcji: http://static.bibliosfera.net/pdf/tzk-raport2012.pdf 

 


 

  • Biblioteka CSNE na Facebooku (2012-09-05)

 

alt 

Założyliśmy profil i stronę dla biblioteki na fb. Systematycznie zamieszczane są tam informacje dotyczące centrum, z zakresu niemcoznawstwa i bibliotekoznawstwa oraz ze świata nauki.