Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Alicja Kuropatwa

Alicja Kuropatwa

Zrzut ekranu 2015-11-17 o 22.05.32

 

 

Prof. Krzysztof Ruchniewicz został wybrany na członka Rady Naukowej Międzynarodowego Biura Poszukiwań (International Tracing Service - ITS). Celem Rady, którą tworzą uczeni z całego świata, ma być m.in rozwój potencjału badawczego organizacji, poszerzenie działalności o skalę międzynarodową, jak również stworzenie nowych możliwości rozwoju dla młodych naukowców.

 

 

 

Wraz z prof. Ruchniewiczem do Rady powołani zostali:

  • Frank Bajohr, Director, Zentrum für Holocaust-Studien at the Institute for Contemporary History-Munich
  • Rebecca Boehling, University of Maryland Baltimore County 
  • Jane Caplan, St. Antony's College, Oxford University 
  • Corine Defrance, Director of Research, CNRS, UMR IRICE, University of Paris 
  • Diana Dumitru, Moldava State Pedagogical University 
  • Alexander Korb, Director, Stanley Burton Centre for Holocaust and Genocide Studies, University of Leicester 
  • Wendy Lower, John K. Roth Professor of History and George R. Roberts Fellow, Claremont McKenna College 
  • Andrea Peto´, Central European University, Budapest 
  • Dan Stone, Royal Holloway, University of London 
  • Ismee Tames, Director of Research, NIOD, Amsterdam 

 

-------------------------------

International Tracing Service (ITS) służy ofiarom prześladowań nazistowskich i ich rodzinom poprzez dokumentowanie losów osób poszkodowanych przy wykorzystaniu własnych zasobów archiwalnych. Miliony dokumentów, zgromadzone w jednym miejscu, są świadectwem zgrozy drugiej wojny światowej, a jednocześnie w swoim całokształcie, wyraźną przestrogą dla przyszłych pokoleń. ITS przechowuje tę dokumentację oraz udostępnia ją opinii publicznej i dla celów badań naukowych.

 

Więcej informacji na stronie ITS

wtorek, 21 lipca 2015 06:59

CSNE nieczynne w sierpniu br.

 

Szanowni Państwo,

 

uprzejmie informujemy, że w sierpniu br. Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr będzie nieczynne.

Zaprzyjaźnione instytucje, naszych sympatyków i wszystkie zainteresowane osoby

zapraszamy do współpracy od 1. września 2015 r.

 

 

Zrzut ekranu 2015-07-21 o 09.11.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

środa, 11 marca 2015 15:49

historia kina

Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku. Rozrywka, nowoczesność i propaganda w niemieckim mieście przygranicznym

 

Instytucja realizująca: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta

Instytucja finansująca:

Narodowe Centrum Nauki

Kierownik projektu:

dr Andrzej Dębski
Okres realizacji: 12.03.2014 – 11.03.2017

 

Opis projektu:

Celem projektu jest opracowanie dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku, ukazując kino jako medium uwikłane w szerokie konteksty społeczno-kulturowe, architektoniczne, technologiczne, polityczne. Efektem prowadzonych badań będzie publikacja, ukazująca fenomen kina w przedstawionej perspektywie, oraz portal internetowy zawierający mapę kin na Dolnym Śląsku wraz z podstawowymi informacjami. Główna uwaga skupi się na mniejszych miejscowościach, gdyż dzieje kina we Wrocławiu stanowią przedmiot osobnych opracowań.

Zawarte w tytule „rozrywka, nowoczesność i propaganda” akcentują konteksty, w jakich funkcjonowało kino. Stanowią tym samym podstawową tezę pracy – kina, również w mniejszych miejscowościach, były w pierwszej kolejności miejscami nowoczesnego przemysłu rozrywkowego, także w okresie narodowego socjalizmu, gdy próbowano uczynić z nich instytucje krzewienia propagandy. Zawarta w podtytule „przygraniczność” kieruje uwagę na polityczne i związane z nimi ekonomiczno-społeczne uwarunkowania regionu, graniczącego po pierwszej wojnie światowej z odrodzoną Polską. 

Celem projektu będzie również dotarcie do materiałów filmowych dotyczących Dolnego Śląska, które powstały przed 1945 rokiem.{/slide}

środa, 04 marca 2015 12:54

katedra Literatury i Kultury Niemiec

 

Instytucja realizująca: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta

Instytucja finansująca:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, CSNE, TAiWPN „Universitas”

Kierownik projektu:

prof. dr hab. Marek Zybura
Okres realizacji: kwiecień — październik 2015

Członkowie zespołu:

dr Andreas Lawaty, dr Piotr Przybyła

 

Opis projektu:

Celem projektu jest zaznajomienie polskich czytelników z dziełem niemal zupełnie u nas nieznanego historyka literatury i kultury polskiej, tłumacza, edytora i krytyka literackiego - Heinricha Olschowsky’ego. Jego polonofilską działalność porównać można z dokonaniami Rolfa Fiegutha i Germana Ritza w Niemczech Zachodnich i Szwajcarii, nad którymi swoim dorobkiem pod niejednym względem jednak góruje. W odróżnieniu wszak od nich, publikowanych w Polsce, pracujący w byłej NRD Olschowsky znany jest w Polsce właściwie tylko specjalistom i planowany tom będzie tutaj jego pierwszą książką. Wynika to z nieufności i lekceważenia, z jakimi traktowano w Polsce mimo deklarowanej „internacjonalistycznej przyjaźni” ludzi nauki i kultury ze Wschodnich Niemiec (co nie zmieniło się w gruncie rzeczy i po przełomie roku 1989). W przypadku wschodnio-berlińskiego uczonego nieufność wzmagał fakt, że urodzony w 1939 r. na niemieckim Górnym Śląsku i polonizowany po wojnie wbrew swojej woli, walczył o wyjazd z Polski, co mu się ostatecznie udało w 1957 r. Tymczasem polska socjalizacja, choć przymusowa, nie obróciła się u Olschowsky’ego w niechęć wobec polskiej kultury, lecz zaowocowała jej trwałą fascynacją. Owoce tej fascynacji, zrodzone na styku naukowego warsztatu i krytyczno-eseistycznego zacięcia, zamierzamy zaprezentować w formie wyboru pism polskiemu czytelnikowi.

poniedziałek, 02 marca 2015 18:01

Katedra Nauk Społecznych i Ekonomii

 

Instytucja realizująca:

Willy Brandt Zentrum, Universität Wrocław und dem Zentrum Technik und Gesellschaft, Arbeitsgruppe Technik und Protest der Technischen Universität Berlin

Instytucja finansująca:

Otto-Brenner-Stiftung

Kierownik projektu:

prof. dr hab. Jochen Roose

Okres realizacji:

10.2013-12.2015

Członkowie zespołu:

Franziska Scholl

 

W związku z tym, że praca wolontaryjna rozpoczyna się zazwyczaj w młodości, to właśnie młodzież ma szczególne znaczenie dla udziału społeczeństwa w wolontariacie. Zgodnie z prowadzonymi w tej dziedzinie badaniami wykazano, że poziom wolontariatu we Niemczech wschodnich jest znacznie niższy niż na zachodzie tego kraju. Mając to na uwadze, w projekcie grupę badawczą stanowić będzie młodzież z Niemiec wschodnich. Analiza tej grupy, a także zakres i rodzaj prac wolonatryjnych prowadzona będzie przy pomocy aktualnych danych standardowych. Do tej  pory prowadzono również badania „Freiwilligensurvey” czy badania dotyczące dorastania w Niemczech i mimo tego, że są one cenne, nie są doceniane.

Pierwszy etap projektu stanowić będzie opis istniejącego poziomu wolontariatu wśród młodzieży pochodzącej z Niemiec wschodnich. Następnie, duże wielowymiarowe metody pozwolą na opracowanie typologii, która stanowić będzie podstawę dla powstania zróżnicowanych modeli opisujących wolontariat. Brakujące w próbie dane mogą być kompensowane przez informacje pochodzące z innych prób. W ostatnim etapie projektu typy wolontariatu wyjaśnione w oparciu powstałe modele pozwolą na przeprowadzenie zróżnicowanej analizy potencjały wolontariatu. W każdym z podjętych w projekcie kroków szczególną uwagę przywiązuje się do wolontariatu w związkach.


Instytucja realizująca:

Willy Brandt Zentrum, Universität Wrocław, der Freien Universität Berlin und der University of Crete

Instytucja finansująca:

Bundesministerium für Bildung und Forschung, Deutschland und General Secretariat for Research and Technology (GSRT) of the Ministry of Education and Religious Affairs, Culture and Sports of Greece

Kierwonik projektu:

Prof. Dr. Jochen Roose, Prof. Maria Kousis, PhD

Okres realizacji:

11.2013-12.2015

Członkowie zespołu:

Franziska Scholl, Moritz Sommer, Kostas Kanellopoulos, Marina Papadaki

Strona internetowa:

www.ggcrisi.info

Opis projektu:

Społeczne wydarzenia, takie jak kryzys w strefie euro podnoszą kluczowe pytania: Kto ponosi winę za kryzys? Kto jest odpowiedzialny za odnoszone sukcesy w walce z kryzysem i kto powinien być odpowiedzialny za zwalczanie skutków kryzysu? W opinii publicznej istnieje wiele odpowiedzi na te pytania. Politycy, grupy protestujące, podmioty gospodarcze i inni przedstawiają w mediach własną opinię dotyczącą kryzysu. Dla realizowanego projektu kluczowe znaczenie ma owa debata publiczna.

Projekt opierać się będzie na analizie informacji dotyczących kryzysu strefy euro, które zostały zaczerpnięte z niemieckich i greckich dzienników oraz tygodników, jak np. wiadomości pozyskane z agencji informacyjnej Reuters od września 2009 r. do września 2013 r. Przy pomocy „ Discursive Actor Attribution Analysis” odpowiemy na pytanie: kto, kogo obwinia, za co, w jakiej formie i przy użyciu jakich argumentów. Projekt dodatkowo zawierać będzie analizę i wyjaśnienie atrybutów osobowych danych podmiotów na podstawie  pozycji strukturalnej czy strategii, np. zakorzenionych wzorów kulturowych. Do tego dojdzie również opis sytuacji w poszczególnych krajach i odniesienie do podmiotów z innych państw, które mają szczególne znaczenie.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 5