czwartek, 26 listopada 2020

50 lat Układu o podstawach normalizacji stosunków PRL-RFN

Konferencja online, sobota, 5 grudnia b.r., początek o godz. 12.00

Organizatorzy: Centrum Willy Brandta UWr i Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa UE

w Kolegium Prawa Akademii im. Leona Koźmińskiego

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie

50 lat Układu o podstawach normalizacji stosunków PRL-RFN

50 rocznica podpisania (7 XII 1970 r.) układu o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków między PRL a RFN jest dobrą okazją do przypomnienia kontekstu politycznego, uzgodnionych rozwiązań oraz zróżnicowanych skutków tego aktu. Zakończył on uciążliwy okres braku relacji między obu państwami, stworzył warunki do nawiązania między nimi nie tylko stosunków dyplomatycznych.

Jego podpisanie poprzedziły miesiące negocjacji. Dotyczyły one różnych kluczowych zagadnień, które od ponad dwóch dekad pozostawały otwarte, jak sprawa uznania granicy, wznowienia wyjazdów Niemców zamieszkałych w Polsce, czy kwestia odszkodowań dla obywateli polskich poszkodowanych przez III Rzeszę. Podpisanie układu i pobyt zachodnioniemieckiego kanclerza, Willy’ego Brandta w Warszawie miały jeszcze jeden wymiar. Uklęknięcie przywódcy RFN przed pomnikiem bohaterów getta nadało tym wydarzeniom aspekt symboliczny, moralny.

18-09-13 RUPHO warszawa brandt0001

Układ normalizacyjny czy, jak się go inaczej skrótowo nazywa w Niemczech, „warszawski” otworzył nowy rozdział w relacjach polsko-(zachodnio-)niemieckich. W następnych latach podpisano szereg umów, od gospodarczych po kulturalne. Możliwe stały się partnerstwa miast, uczelnie wyższe zawierały umowy o współpracy. W 1972 roku doszło do utworzenia wspólnej polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej, która za główne zadanie postawiła sobie rewizję podręczników w obu krajach pod kątem ukazania relacji polsko-niemieckich.

W czasie konferencji chcemy podjąć kluczowe kwestie związane z układem z 7 XII 1970 r. i jego skutkami dla rozwoju relacji polsko-niemieckich. Chcemy podjąć aspekty historyczne, historyczno-prawne, społeczne i kulturalne. W konferencji wezmą udział także świadkowie tych przełomowych wydarzeń, prof. Adam Rotfeld, ówczesny pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, późniejszy minister spraw zagranicznych III RP, oraz Adam Krzemiński, niemcoznawca, wtedy i dziś znany publicysta  tygodnika „Polityka”.

Program:

• Powitanie: Przemysław Wiszewski (rektor UWr),

• Wprowadzenie: Krzysztof Ruchniewicz i Jan Barcz

• Powitanie: Arndt Freytag von Loringhoven

• Krzysztof Ruchniewicz: Relacje polsko-niemieckie (do podpisania Układu normalizacyjnego). Aspekty historyczne

• Adam Daniel Rotfeld: Układ w kontekście ówczesnej sytuacji międzynarodowej, Ostpolityk, Ostverträge

• Dieter Bingen: Ostpolitik RFN i znaczenie Układu z 7 grudnia 1970

• Jan Barcz: Interpretacja Układu w Polsce

Krótka przerwa

• Jerzy Kranz: Interpretacja Układu RFN

• Witold Maciej Góralski: Orzecznictwo Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (także w sprawie NRD) i skutki praktyczne

• Adam Krzemiński: Kontekst społeczny Układu w Polsce i RFN