środa, 14 października 2020

Wykład on-line prof. Patrycji Grzebyk otwierający cykl spotkań "Prawo w obliczu bezprawia"

P.Grzebyk v2

26 października o godz. 17.00 zapraszamy na wykład profesor Patrycji Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego pt. Ludwik Ehrlich i Emil Stanisław Rappaport - naznaczeni przez wojnę giganci polskiej nauki prawa, otwierający cykl wykładów pt. Prawo w obliczu bezprawia. Sądowe rozliczenia zbrodni okresu II wojny światowej.

Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania:

Passcode: 3rRErU

W 1946 r. w auli Uniwersytetu Poznańskiego przecięły się ścieżki Ludwika Ehrlicha oraz Emila Stanisława Rappaporta. Naukowcy jednak nie spotkali się wówczas w celach akademickich, lecz obaj byli zaangażowani w proces  przeciwko Arthurowi Greiserowi przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Jeden jako uznany internacjonalista a drugi jako karnista wspólnie tworzyli zręby międzynarodowego prawa karnego, a ich wpływ widoczny jest jeszcze dzisiaj, co potwierdzają wyroki  trybunałów międzynarodowych. W wystąpieniu przedstawione zostaną losy obu naukowców oraz w jakim stopniu wojna naznaczyła ich działalność naukową oraz życie. Będzie to pretekstem do rozważań na temat losów prawników-akademików podczas II wojny światowej oraz wykorzystania przez nich wiedzy z zakresu różnych dziedzin prawa do przepracowania skutków wojny.

Dr hab. Patrycja Grzebyk, prof. ucz. (Uniwersytet Warszawski) - specjalistka z zakresu prawa użycia siły, międzynarodowego prawa humanitarnego oraz międzynarodowego prawa karnego. Autorka licznych publikacji w tym monografii Odpowiedzialność karna za zbrodnię agresji, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2010/Criminal Responsibility for the Crime of Aggression, Routledge 2013Cele osobowe i rzeczowe w konfliktach zbrojnych w świetle prawa międzynarodowego, Wydawnictwo Naukowe Scholar 2018. Ostatnio zredagowała (wspólnie z Rafałem Tarnogórskim): Siła prawa zamiast prawa siły. Ludwik Ehrlich i jego wkład w rozwój nauki prawa międzynarodowego oraz nauki o stosunkach międzynarodowych, PISM 2020 oraz opublikowała rozdział Emil Stanisław Rappaport. His Road from Abolition to Prosecution of Nations, Cambridge University Press 2020

Organizatorzy:

CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,